Mandarinky jsou plné vitamínů i antioxidantů. Vyberte v obchodě ty nejlepší

Mandarinky jsou oblíbeným zimním ovocem, které bývalo spojováno s Vánocemi. Dnes jsou sytě oranžové plody dostupné takřka po celý rok a jsou výtečnou volbou pro zdravou svačinku. Obsahují vitamín C, který podporuje imunitu, přičemž denní dávka céčka se skrývá asi v pěti plodech. Jaké jsou vlastnosti tohoto ovoce a jak mandarinky v obchodě vybírat?

Sladce podmanivé a velmi chutné

V dnešní době si je mohou koupit všichni, dříve tomu tak nebylo a mandarinky se řadily mezi luxusní zboží, které patřilo k vánočním svátkům stejně jako čokoládové figurky, které se zavěšují na stromek. Mandarinky jsou známé svou intenzivní a příjemnou vůní, navíc mají silně podmanivou slaďounkou chuť, jedním snědeným kouskem málokdo končí. Není ale potřeba své chutě krotit, protože u mandarinek žádné velké nebezpečí nehrozí, byť stačí denně pět kusů pro doplnění vitamínu C.

Doporučený článek:  Vybrat zeleninu a ovoce pomohou všechny smysly. O kvalitě řekne mnohé vůně i barva
Zdroj obrázku: Freepik

Zdroj vitamínů, minerálů a antioxidantů

Nač chodit do lékárny, když všechny základní vitamíny se ukrývají ve voňavých plodech? Mandarinky obsahují vitamíny C, A, E a skupiny B, k tomu celou řadu minerálů včetně vápníku, draslíku, hořčíku, železa, sodíku a zinku. Nadto jsou zdrojem kyseliny listové a mnoha cenných antioxidantů, které mají protirakovinné účinky. Mandarinky pomáhají díky vláknině s trávením, současně jsou prevencí před aterosklerózou, nervovými a srdečními onemocněními. Jsou nízkokalorické, jeden kus obsahuje 65 kcal, hodí se pro lidi na dietě i diabetiky, protože mají nízký glykemický index.

Doporučený článek:  Zatočte se zápachem a vlhkostí v lednici rychle a natrvalo. Stačí vložit do ní něco navíc

Nejlepší jsou s listy

A jak vybírat mandarinky v obchodě? Vždy je důležité vybrat správný druh, protože existují kromě mandarinek klementinky, tangelo, což je kříženec s grapefruitem, nebo satsuma, které má tenounkou slupku a jeho výhoda je, že je bezsemenné. Při nákupu je dobré podívat se na strukturu slupky, musí být pevná a sytě zabarvená. Nejčerstvější jsou kusy se zelenými lístky, které poukazují na to, že ke sběru došlo nedávno a mandarinky nestrávily na skladě dlouhé týdny. Pozor je nutné dát na příliš velké kusy, které mohou být uvnitř vysušené a často mají velké množství pecek.

Zdroje:
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-tangerines
https://www.finelib.com/about/tropical-fruits-and-vegetables/about-tangerines-fruit-and-its-health-benefits/231
.

Doporučené články