Při trávicích obtížích se vyplatí sáhnout po léčivých bylinkách. Fenykl a meduňka navrátí rovnováhu

Většina z nás alespoň jednou v životě poznala, co jsou zažívací problémy. Průjem, zácpa, nevolnost, bolest žaludku, ale i syndrom dráždivého tračníku jsou onemocnění, se kterými bojuje stále více lidí. Není divu, protože jsou často způsobena stresem, nepravidelnou stravou a špatným nevyváženým jídelníčkem.

Fenyklový čaj

Fenykl je druh dvouleté rostliny zařazené do čeledi miříkovitých. Fenykl se nachází volně rostoucí ve středomořských zemích, Pákistánu a Íránu, ale také v Austrálii, Mexiku a USA. Pěstuje se však po celém světě. Je znám po staletí svými prospěšnými vlastnostmi. Doporučila ho už populární bylinkářka, svatá Hildegarda, podle které je to jedna z nejzdravějších rostlin na světě. Fenyklové plody se používají jako expektoranty a stimulují sliznice dýchacích cest.

Doporučený článek:  Květáku se mnozí zbytečně vyhýbají. Zkušení kuchaři znají trik, který ho během vaření zbaví zápachu

Má také protizánětlivé účinky. Je však známý zejména svým příznivým účinkem na trávicí systém a seznam jeho výhod je velmi dlouhý. Má relaxační účinek na hladké svaly trávicího systému, snižuje křeče, má analgetický účinek, usnadňuje trávení a sekreci žaludečních, pankreatických a střevních šťáv. Dále má choleretický účinek, léčí reflux, eliminuje plynatost, zmírňuje střevní křeče a chrání stěny žaludku.

Zdroj obrázku: Freepik

Meduňkový čaj

Meduňka je druh trvalky z čeledi hluchavkovitých, rostoucích volně v severní Africe, jižní Evropě a Asii. V současnosti je známá a kultivovaná po celém světě. Meduňka se používá při vaření i kosmetice, ale je známá svými léčivými vlastnostmi. Meduňka má uklidňující účinek, pomáhá bojovat proti nespavosti, úzkosti, a dokonce i neurózám. Používá se také jako doplněk při léčbě deprese. Meduňka uklidňuje stres, zvyšuje koncentraci, také pomáhá bojovat proti migrénám.

Doporučený článek:  Dýni lze připravit na tisíc skvělých způsobů. Někteří se jí přesto musí obloukem vyhnout

Přestože tato rostlina je známá hlavně svými uklidňujícími vlastnostmi, čaj z meduňky má také pozitivní vliv na trávicí systém. Stimuluje sekreci žaludeční šťávy a žluči, podporuje trávení, léčí koliku a cholangitidu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje ateroskleróze, léčí dráždivé střevo, má ochranný a uklidňující účinek na střeva a diuretický účinek.

Zdroj: https://www.standard.co.uk/reveller/foodanddrink/10-common-digestive-herbs-and-how-they-benefit-your-health-a3624266.html
.

Doporučené články