Praskání rajčat předejde správné zalévání a odstraňování nadbytečných lístků

Domácí rajčata, potažmo jakékoli jiné ovoce či zelenina, se s těmi ze supermarketu nedají srovnávat. Ale vypěstovat domácí zeleninu není tak jednoduché, jak se může laikovi zdát. Rostlinky je třeba opečovávat prakticky už od prvních klíčků. Hlavní část péče však přijde v době, kdy se na nich objeví plody. A mluvíme-li o rajčatech, je toho mnoho, co se může pokazit. Celkem běžné je v našich zeměpisných šířkách, kde se podmínky liší od těch, ve kterých rajčatové keře přirozeně rostou, praskání rajčat chvíli předtím, než dozrají. Pojďme se podívat na to, proč rajčata praskají a jak takovému praskání předcházet.

Doporučený článek:  Po namočení do octového roztoku vydrží jahody déle čerstvé

Proč rajčata praskají ještě před sklizní?

Praskání není jen vada estetická, v prvé řadě jde o doklad, že keř nebo plod nejsou tak úplně ve stoprocentní kondici. Prasklina se sice většinou zacelí podobně jako poranění lidské tkáně, ale i tak je plod náchylnější k různým chorobám, které rajčatové keře mohou postihnout. Praskání většinou způsobují výkyvy ve vlhkosti vzduchu i zeminy, ve které rajčata pěstujete.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak praskání předcházet?

Jak jste se asi po přečtení předchozího odstavce sami dovtípili, při pěstování rajčat je třeba mít pod kontrolou okolní vlhkost. Ve skleníku to jde snáze, pěstujete-li však rajčata na balkoně, takový úkol je podstatně komplikovanější. V každém případě je základem správné zalévání. Rajčata je sice třeba zalévat pravidelně, ale ne příliš velkým množstvím vody. Pokud půda pod keříky vyschne, zlehka je zalijte, obvykle je tak třeba učinit několikrát denně trochou vody.

Doporučený článek:  Vychutnejte si bigos kdykoli. V mrazáku i zavařený vydrží čerstvý několik týdnů

Odstraňte přebytečné listy

Pokud krátce předtím, než se na keříku objeví první plody, zastřihnete některé lístky, umožníte tím rostlině směřovat živiny právě do plodů. Není neobvyklé, že některé listy na rajčatových keřích začnou uvadat už začátkem léta, a tak byste primárně měli odstřihnout právě tyhle nezdravě vypadající listy.

Zdroj: https://www.thespruce.com/why-do-tomatoes-split-2540002
.

Doporučené články