Přichází ideální doba pro množení hortenzií. Na jaře se můžete těšit na záhony plné nových keřů

Hortenzie jsou extrémně oblíbené na českých zahradách. Můžeme je vidět na každém druhém záhonu. Na podzim přichází pro všechny majitele hortenzií velmi důležitá doba. Můžete je totiž rozmnožit pomocí řízků. Získat je lze velmi jednoduše, ale musíte znát správný čas i metodu. Podívejte se, jak můžete jednoduše a zadarmo získat nové rostliny pro svou zahradu.

Nejlepší čas na množení hortenzií přichází

Získat nové hortenzie ze stávajících rostlin je poměrně jednoduché. Použít můžete hned několik způsobů. První metodou je sběr mladých, nevyvinutých výhonků. To ale musíte udělat během letních měsíců. Druhou (a mnohem lepší) možností je uříznutí správně velkých řízků, ze kterých na jaře získáte nové rostliny. To musíte udělat na podzim, ideálně na konci října nebo v listopadu.

Doporučený článek:  Výpadek proudu v domácnosti během dovolené prozradí jednoduchý trik. Může předejít zdravotním problémům
Zdroj obrázku: Freepik

Jak na množení hortenzií?

Přípravu sazenic nechte až po prvním mrazíku. Většina listů v tu dobu již opadá a květy budou odkvetlé. To je nejlepší doba na to, abyste z keře uřízli asi 20 centimetrů dlouhé řízky. Myslete na to, že by měl každý obsahovat alespoň dvě místa, ze kterých vyrůstají poupata. To zaručeně nebude složitý úkol. Nezapomeňte si na to ale připravit ostré nůžky nebo nůž.

Řízky hortenzie musíte umístit do vysokého kyblíku. Měl by být dost vysoký, protože řízky potřebují úplné zakrytí pískem. Do kbelíku jich ale můžete vložit až dvacet, takže vám určitě postačí jen jedna nádoba. Vždy dávejte řízky tak, aby pupeny směřovaly nahoru. Bez toho nebudou moci růst a na jaře z nich nezískáte vůbec nic.

Doporučený článek:  Čajová sedlina poslouží v zahradě jako hnojivo i ochrana proti škůdcům

Co udělat s připravenými řízky přes zimu?

Nádobu musíte přes zimu pochopitelně dobře uskladnit. Nejlepším místem je sklep nebo skleník. Jestli nemáte tuto možnost, můžete nechat nádobu venku, ale musíte ji zakrýt hromádkou listí nebo chvojím, stejně jako záhony na zahradě. Řízky hortenzií potřebují v každém případě chladné prostředí, ve kterém nebudou růst a zároveň budou chráněny před mrazem.

Zdroj: https://www.gardentech.com/blog/how-to-guides/how-to-grow-hydrangeas-from-cuttings
.

Doporučené články