Po vydatném jídle není vhodné cvičit, spát ani chodit do sprchy

Chcete se po solidním jídle natáhnout na gauč a relaxovat? Odpolední zdřímnutí není dobrý nápad. Seznam nedoporučených aktivit je mnohem delší. Chcete-li se cítit dobře po celý den a být připraveni k akci, měli byste se raději držet těchto několika bodů.

Trénink po jídle může skončit špatně

Jedli jste večeři a plánujete intenzivní fyzické úsilí ke spalování kalorií? Odborníci radí počkat nejméně hodinu, než začnete cvičit. Potom bude cvičení mnohem efektivnější a neskončí nepříjemnými trávicími potížemi, které mohou účinně odradit od fyzické aktivity. Proč byste neměli cvičit okamžitě po jídle?

To proto, že se lidské tělo snaží poskytnout více kyslíku a živin (spolu s krví), které potřebuje. Ihned po jídle náš žaludek intenzivně tráví. Potom většina kyslíku a krve půjde do trávicího systému, aby se tento proces zlepšil. To způsobuje mírné, obecně nepostřehnutelné kontrakce jiných orgánů. Trénink po jídle může skončit kolikou, bolestí žaludku, a dokonce i intenzivním zvracením. Je lepší vyhnout se podobným praktikám.

Doporučený článek:  Dejte sbohem polotovarům. Kvalitně připravené jídlo vaše tělo ocení
Zdroj obrázku: Freepik

Večeře a koupel nejdou dohromady

Pokud se hned po večeři chystáte do sprchy, neměli byste to dělat. Toto je chyba, která může vést k problémům s trávením. Odborníci doporučují vykoupat se před posledním jídlem. Díky tomu budete snadněji trávit. Odborníci poznamenali, že během horké koupele se naše tělo uvolňuje a připravuje na odpočinek. Potom tělesná teplota klesne a svaly se uvolní. To významně zpomaluje proces trávení a snižuje absorpci živin.

Po velkém jídle se cítíme ospalí a chceme si chvíli poležet. Je to normální. Jak jsme zmínili, když žaludek tráví, krev se dodává do střev na podporu jejich práce. To oslabuje přísun krve do centrálního nervového systému. Proto většina lidí po jídle pociťuje mírnou únavu. Odborníci důrazně varují před tímto zdánlivě neškodným zvykem. Ukazuje se, že i krátké zdřímnutí po jídle může negativně ovlivnit nejen naši pohodu, ale také zdraví.

Doporučený článek:  Dobrá večeře je nejlepším závěrem dne. Pomůže lépe spát i snadněji zhubnout

Co je naopak správné?

Usnout, jít na sobě tvrdě makat, či si připravit horkou lázeň, správné není. Co ale po vydatném jídle naopak dělat, aby mohlo tělo bez problémů trávit přijatou stravu? Ideální je krátká, velmi pozvolná procházka. Postačí 10 – 15 minut, nejlépe na čerstvém vzduchu. Jídlo „slehne“ a vy zaženete známý pocit ospalosti.

Další doslova nutností je dodržování správného pitného režimu. Nejlepší je pít už během jídla. Když to zanedbáte, napijte se po něm. Nikoliv ale kávy, nebo různých alkoholických digestivů. Jedinou správnou tekutinou, kterou si dejte po jídle, je čistá, neperlivá voda. Eliminujete únavu i napomůžete lepšímu rozmělnění jídla v žaludku.

Doporučený článek:  Nenápadná závislost, která potichu ničí tělo: chipsy patří k tomu nejhoršímu vůbec

Pokud musíte po obědě znovu do pracovního tempa, naplánujte si spíše jednodušší, méně náročné činnosti. Jak fyzicky, tak psychicky. Tělo bude mít více času na trávení a vy tento proces nebudete nijak narušovat. S tím souvisí i to, kdy se vlastně najíte. Vždy by to mělo být ve chvíli, kdy víte, že následně budete mít pár desítek minut volněji.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/exercise-after-eating, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7019516/, https://www.healthline.com/health/showering-after-eating, https://www.healthline.com/health-news/taking-naps-for-more-than-30-minutes-may-raise-your-risk-of-obesity-metabolic-disease, https://www.medicalnewstoday.com/articles/walking-after-eating, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/digestion/faq-20058348
.

Doporučené články