Záleží na tom, kdy si dáte poslední jídlo dne? Odborníci mají jasno – lidé, kterým záleží na zdraví, štíhlé postavě a duševní pohodě, by si měli večeři dobře naplánovat. Pokud budete večeřet příliš pozdě, jídlo se před spaním nestihne strávit. Samozřejmě záleží také na složení potravin a na tom, v kolik chodíte spát.
Správné načasování
Někteří lidé tvrdí, že poslední jídlo dne by člověk měl sníst nejpozději v 18 hodin. Jiní se zase dušují, že večeře není vůbec třeba. To je ale mylné přesvědčení, jelikož stejně jako snídaně nebo oběd i večeře je jedním ze základních jídel dne a pomáhá udržovat metabolismus v chodu. Pokud se večeře vzdáme úplně nebo drasticky snížíme její kalorický obsah, můžeme pociťovat nepříjemné pocity hladu před spaním a po probuzení zase bolesti hlavy, závratě, nevolnost, únavu či mdloby.
Pravidelné stravování během dne má mnoho výhod. Především pomáhá udržovat energetickou hladinu na nejvyšší úrovni a také podporuje trávicí systém, čímž minimalizuje žaludeční neduhy. Pokud si chcete udržet štíhlou linii, je nutné, aby večeře byla lehká a skládala se ze zeleniny, bílkovin a jen malého množství sacharidů. Skvělou volbou je například salát s avokádem, rajčaty a paprikou či krémová polévka s krutonky.
Co k večeři nejíst?
Večeře by neměla být bohatá na tučné a moučné výrobky, takže toasty či pizza nejsou nejlepší nápad. To, že poslední jídlo dne je nutné zkonzumovat do 18 hodin, je zavádějící – každý z nás chodí spát v jiný čas. Odborníci proto doporučují jednoduché pravidlo: sníst večeři 2 až 3 hodiny před spaním. Je také důležité, aby mezi jídly nevznikaly dlouhé intervaly.
Jídla, která prošla tepelným zpracováním (vařením, dušením či pečením), jsou lépe a rychleji stravitelná. Co se týče pití, nejlepší volbou je voda. Pokud dáváte přednost čaji, zvolte ovocný nebo bylinkový namísto černého. Vyhněte se kofeinu, tedy kávě a energetickým nápojům. Vhodný není ani alkohol.
Zdroj: https://www.biron.com/en/education-center/your-questions/what-eat-evening-sleep-well/