Dobrá večeře je nejlepším závěrem dne. Pomůže lépe spát i snadněji zhubnout

Záleží na tom, kdy si dáte poslední jídlo dne? Odborníci mají jasno – lidé, kterým záleží na zdraví, štíhlé postavě a duševní pohodě, by si měli večeři dobře naplánovat. Pokud budete večeřet příliš pozdě, jídlo se před spaním nestihne strávit. Samozřejmě záleží také na složení potravin a na tom, v kolik chodíte spát.

Správné načasování

Někteří lidé tvrdí, že poslední jídlo dne by člověk měl sníst nejpozději v 18 hodin. Jiní se zase dušují, že večeře není vůbec třeba. To je ale mylné přesvědčení, jelikož stejně jako snídaně nebo oběd i večeře je jedním ze základních jídel dne a pomáhá udržovat metabolismus v chodu. Pokud se večeře vzdáme úplně nebo drasticky snížíme její kalorický obsah, můžeme pociťovat nepříjemné pocity hladu před spaním a po probuzení zase bolesti hlavy, závratě, nevolnost, únavu či mdloby.

Doporučený článek:  Osmihodinová dieta slibuje zhubnutí i bez přísného jídelníčku. Ne každý ji ale dokáže dodržet

Pravidelné stravování během dne má mnoho výhod. Především pomáhá udržovat energetickou hladinu na nejvyšší úrovni a také podporuje trávicí systém, čímž minimalizuje žaludeční neduhy. Pokud si chcete udržet štíhlou linii, je nutné, aby večeře byla lehká a skládala se ze zeleniny, bílkovin a jen malého množství sacharidů. Skvělou volbou je například salát s avokádem, rajčaty a paprikou či krémová polévka s krutonky.

Zdroj obrázku: Freepik

Co k večeři nejíst?

Večeře by neměla být bohatá na tučné a moučné výrobky, takže toasty či pizza nejsou nejlepší nápad. To, že poslední jídlo dne je nutné zkonzumovat do 18 hodin, je zavádějící – každý z nás chodí spát v jiný čas. Odborníci proto doporučují jednoduché pravidlo: sníst večeři 2 až 3 hodiny před spaním. Je také důležité, aby mezi jídly nevznikaly dlouhé intervaly.

Doporučený článek:  Nedostatek chuti k jídlu může znamenat i vážný zdravotní problém. Zjistěte příčinu co nejdříve

Jídla, která prošla tepelným zpracováním (vařením, dušením či pečením), jsou lépe a rychleji stravitelná. Co se týče pití, nejlepší volbou je voda. Pokud dáváte přednost čaji, zvolte ovocný nebo bylinkový namísto černého. Vyhněte se kofeinu, tedy kávě a energetickým nápojům. Vhodný není ani alkohol.

Zdroj: https://www.biron.com/en/education-center/your-questions/what-eat-evening-sleep-well/
.

Doporučené články