Známý dietolog boří nejčastější mýty o dietách. Některé rady zhubnout nepomůžou

Mýtů v oblasti hubnutí panuje obrovské množství. Jistě už jste slyšeli, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne nebo že byste měli jíst pět jídel denně. Polský dietolog Damian Parol se rozhodl, že se zaměří na největší mýty o zdravé stravě a hubnutí. Dozvíte se, co je pravda a co je naopak holý nesmysl. Většina z těchto rad a pravidel na zdraví nemá velký vliv, ale mohou negativně ovlivňovat naše každodenní aktivity. Podívejme se na tři největší problémy, o kterých při sestavování jídelníčku budete zaručeně přemýšlet.

Snídaně je nejdůležitější jídlo dne!

Tento výrok je plný protikladů. Některé studie ukázaly, že lidé, kteří snídají, jsou zdravější. Na druhou stranu se spíš jedná o to, co po probuzení konzumují, než jednoduchý fakt, jestli si něco dají. Jiné studie ukazují, že lidé, kteří snídají, jsou aktivnější v první polovině dne a mnoho z nich i během celého dne. Navíc jsou často i hubenější, pokud si dávají větší snídani než večeři. Snídaně je proto důležitá, ale nejdůležitější jsou pokrmy, které snídáte.

Doporučený článek:  Dobrá večeře je nejlepším závěrem dne. Pomůže lépe spát i snadněji zhubnout
Zdroj obrázku: Freepik

Závisí hubnutí jen na omezení tuků ve stravě?

Keto dieta je založena na konzumaci velkého množství tuků, zatímco většina dalších diet ho omezuje. Pravdou je, že jakmile chcete zhubnout, musíte snížit kalorie. Způsob, jak to uděláte, je pouze na vás. Někdo si bude raději počítat kalorie pomocí šikovné aplikace, jiný výrazně omezí konzumaci sacharidů nebo tuků. V obou případech metody většinou fungují velmi dobře, musíte se jen rozhodnout, kterou z nich si vyberete.

Proč byste měli jíst pětkrát denně?

Doporučení, že máte jíst pět jídel denně, nedává příliš smysl. Není totiž rozdíl v tom, jestli jich sníte pět, nebo jen tři. Velkou roli to může hrát jen v případě, že jíte pouze jednou denně velké množství jídla. To pro organismus není dobré, protože se potýká s vysokou kalorickou náročností a zatěžuje se tímto způsobem trávicí trakt. Rozplánovat si jídlo během dne je velmi důležité, ale nemusíte nutně dodržovat pět jídel denně, jestli vám to nevyhovuje.

Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/10-common-diet-myths-busted
.

Doporučené články