Pocit neustálého hladu může způsobit horší problémy než nadváhu. Řešte problém včas

Přirozeně byste se měli přestat cítit hladoví hned poté, co se najíte. Pokud ale nezáleží na tom, kolik jídla jste snědli, a stále se cítíte hladoví, dávejte si pozor. Polyfagie může být symptomem jiných závažnějších chorob.

Mnohé příčiny polyfagie

Neustálý pocit hladu známý jako polyfagie nebo hyperfagie může být spojen i s velkým přibýváním na váze. Tento příznak je jedním ze tří nejznámějších symptomů diabetu, hned po polydipsii a polyurii. Může být však způsoben i hypoglykémií čili nízkou hladinou cukru v krvi, a i když i tento stav je charakteristický pro cukrovku, mohou ho zažívat i zdraví lidé. Zvýšená chuť k jídlu a zejména touha po sladkých nebo slaných potravinách může být také příznakem premenstruačního syndromu.

Doporučený článek:  Je chutnější kachna nebo husa? nezáleží jenom na chuti, ale i mnoha dalších faktorech

Nadměrný hlad se může vyskytnout i při hyperglykémii, což je na rozdíl od zmíněné hypoglykémie vysoká hladina cukru v krvi. Pokud štítná žláza začne produkovat příliš mnoho hormonů ve vztahu k potřebám těla, je tedy nadměrně aktivní, pacienti si všimnou, že zhubli navzdory výrazně zvýšené chuti k jídlu. Polyfagie může být pak doprovázena bušením srdce, zvýšenou nervozitou, zvýšeným pocením, nesnášenlivostí tepla a chronickou únavou.

Zdroj obrázku: Freepik

Léčba nadměrného hladu

Pokud zažíváte tento stav často, určitě se poraďte se svým lékařem. Lékař bude následně zjišťovat, jak dlouho pociťujete hlad, jaké další příznaky vás trápí, jakož i to, jak se stravujete každý den a jestli neužíváte nějaký druh léků. Následně může být nutné provést krevní testy nebo testy glukózové zátěže.

Doporučený článek:  Přezrálé banány můžeme bez problémů konzumovat

Polyfagie může být způsobena mnoha zdravotními problémy, ale často může být léčena. Způsob léčby však závisí na základním onemocnění. Během léčby může být užitečná změna stravy a fyzické aktivity. Určitě nepodceňujte takové příznaky a snažte se problém řešit co nejdříve, aby následně nevedl k horším zdravotním obtížím.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/polyphagia
.

Doporučené články