Problém odpadu trápí jistě každého z nás. A nejde jen o odpad plastový nebo komunální, ale hlavně odpad z potravin. Bohužel nás život v blahobytu naučil plýtvat jídlem a rozvinuté státy jsou v tomto ohledu nejhorší. Zjistěte, jak si racionálně zorganizovat nakládání s potravinami, abyste je zbytečně nemuseli vyhazovat.
Plánování nákupů
Když jdete nakupovat, je celý supermarket nastaven tak, abyste toho pořídili co nejvíce. Lákají nás barevné obaly, akční ceny a katastrofální přesvědčení, že toho potřebujeme hodně a musíme všechno vyzkoušet.
Proto je dobré se na nákupy dobře připravit a přesně vědět, pro co jdeme. Udělejte si přehled lednice, kuchyňských skříněk a spíží. Může se ukázat, že zásoby, které denně nakupujete, vlastně stačí a není vůbec potřeba kupovat něco dalšího. Zkontrolujte také všechny pokrmy s krátkou trvanlivostí a ty se snažte spotřebovat co nejdříve. Nikdy nechoďte do obchodu bez nákupního seznamu. Chaotické bloudění po hypermarketu většinou končí nákupem náhodných potravin, které vůbec nepotřebujete.
Zaměřte se na správné skladování
Týká se to především zeleniny, ovoce, masa, mléčných výrobků, ale i dezertů. Ihned po návratu z obchodu je potřeba si zásoby prohlédnout, rozmyslet si, co v první řadě použít, a zbytek dát na místa k tomu určená – část do mrazáku, část do lednice. Některé produkty budou potřebovat chladnější verandu nebo sklep, jiné přežijí při pokojové teplotě.
Nebojte se mrazit
Spousta potravin se dá velmi úspěšně zamrazit a použít později, pokud je nestihnete spotřebovat ihned. Nemusíte se bát mrazit hotové polévky, jídla s masem, omáčky a další pochutiny, které by bylo škoda vyhodit jen proto, že je nestíháte spotřebovat. Takto snadno můžete prodloužit trvanlivost běžných potravin klidně i o několik měsíců. Vždy se ale ujistěte, že daná potravina nezmění svou chuť nebo strukturu, pokud ji zmrazíte.
Zdroj: https://www.thesimplicityhabit.com/stop-over-buying-on-groceries/