Plýtvání jídlem je úplně zbytečné. Chytré nakupování a skladování potravin ušetří ročně tisíce korun

Problém odpadu trápí jistě každého z nás. A nejde jen o odpad plastový nebo komunální, ale hlavně odpad z potravin. Bohužel nás život v blahobytu naučil plýtvat jídlem a rozvinuté státy jsou v tomto ohledu nejhorší. Zjistěte, jak si racionálně zorganizovat nakládání s potravinami, abyste je zbytečně nemuseli vyhazovat.

Plánování nákupů

Když jdete nakupovat, je celý supermarket nastaven tak, abyste toho pořídili co nejvíce. Lákají nás barevné obaly, akční ceny a katastrofální přesvědčení, že toho potřebujeme hodně a musíme všechno vyzkoušet.

Doporučený článek:  10 kilogramů za 13 dní: kodaňská dieta slibuje zázraky, ne každý ji vydrží

Proto je dobré se na nákupy dobře připravit a přesně vědět, pro co jdeme. Udělejte si přehled lednice, kuchyňských skříněk a spíží. Může se ukázat, že zásoby, které denně nakupujete, vlastně stačí a není vůbec potřeba kupovat něco dalšího. Zkontrolujte také všechny pokrmy s krátkou trvanlivostí a ty se snažte spotřebovat co nejdříve. Nikdy nechoďte do obchodu bez nákupního seznamu. Chaotické bloudění po hypermarketu většinou končí nákupem náhodných potravin, které vůbec nepotřebujete.

Zdroj obrázku: Freepik

Zaměřte se na správné skladování

Týká se to především zeleniny, ovoce, masa, mléčných výrobků, ale i dezertů. Ihned po návratu z obchodu je potřeba si zásoby prohlédnout, rozmyslet si, co v první řadě použít, a zbytek dát na místa k tomu určená – část do mrazáku, část do lednice. Některé produkty budou potřebovat chladnější verandu nebo sklep, jiné přežijí při pokojové teplotě.

Doporučený článek:  Správná strava po tréninku je klíčová pro zdraví i budování svalů

Nebojte se mrazit

Spousta potravin se dá velmi úspěšně zamrazit a použít později, pokud je nestihnete spotřebovat ihned. Nemusíte se bát mrazit hotové polévky, jídla s masem, omáčky a další pochutiny, které by bylo škoda vyhodit jen proto, že je nestíháte spotřebovat. Takto snadno můžete prodloužit trvanlivost běžných potravin klidně i o několik měsíců. Vždy se ale ujistěte, že daná potravina nezmění svou chuť nebo strukturu, pokud ji zmrazíte.

Zdroj: https://www.thesimplicityhabit.com/stop-over-buying-on-groceries/
.

Doporučené články