Káva po ránu není vždy dobrý nápad. Místo probuzení tělo uspí

Vstáváte ráno a místo snídaně si dopřejete šálek voňavé kávy? Jak se ukazuje, není to dobrý nápad. Vědci uvádějí hned několik argumentů, proč by se káva nikdy neměla pít na lačný žaludek. Káva snižuje hladinu kortizolu, stresového hormonu. Ten je ale po ránu nepostradatelný, protože pomáhá regulovat hladinu glukózy v krvi. Kofein obsažený v kávě omezuje tvorbu tohoto hormonu, takže místo nabuzení se dostaví spíše pocit únavy.

Zhoršuje trávicí problémy

Pitím kávy každé ráno na lačný žaludek si tělo na tento rituál zvykne a začne produkovat čím dál tím méně kortizolu. Tím pádem už jedna káva nebude k probuzení stačit a vzniká tak začarovaný kruh. Kdy je tedy nejlepší si kávu dopřát? Podle vědců u člověka, který vstává kolem sedmé hodiny, začne hladina kortizolu klesat zhruba v devět hodin. Kofein je pak nejlepší přijímat ještě o hodinu později.

Doporučený článek:  Někdy je v tom strava nevinně. Přibírání na váze způsobují překvapivě i běžné léky

Pít kávu na lačno se nedoporučuje lidem, kteří bojují s trávicími problémy – střevními, žaludečními a dalšími. Zvyšuje sekreci žaludeční kyseliny, což může mít za následek vznik refluxu. Nadměrná produkce kyseliny v žaludku může také vést ke zhoršení nálady, například úzkostem a depresím. Lepší je tedy pít kávu až po jídle.

Zdroj obrázku: Freepik

Zvyšuje hladinu cukru v krvi

Pití kávy na lačný žaludek se nedoporučuje ani z toho důvodu, že kofein výrazně zvyšuje hladinu cukru v krvi. Málokdo si uvědomuje, že to může mít vážné zdravotní následky – například vést k inzulínové rezistenci. Britští vědci na základě provedeného výzkumu zjistili, že kofein konzumovaný ihned po probuzení snižuje schopnost těla snášet cukr obsažený ve snídani.

Doporučený článek:  Běžné chyby v měření a přípravě ingrediencí, které dělají začátečníci

Příjem kofeinu na lačný žaludek přispívá k únavě a nesoustředěnosti. Opět to souvisí s kortizolem, který reguluje hospodaření s energií. Nižší hladina kortizolu se paradoxně může projevit větším stresem, bolestmi hlavy, problémy s pamětí a podrážděností. Mnohem lepším způsobem nabití energie je vlažná sprcha nebo výživná snídaně.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/coffee-on-empty-stomach
.

Doporučené články