11 litrů za rok. Alkohol škodí nejen játrům, vliv má na celý život

Alkohol je metla lidstva. Bohužel čím dál více lidí mu holduje, ale zároveň si neuvědomuje, že tím škodí svému zdraví. V průměru jeden člověk v Evropě vypije až 11,3 litru čistého alkoholu za rok. Jak ale mohou orgány reagovat právě na alkohol? Netýká se to jen jater, trpí i další orgány, které souvisejí s trávicím systémem.

Evropané jsou na špici spotřeby alkoholu

Nejvíce alkoholu pijí Evropané a Američané. Je to spousta litrů čistého alkoholu za rok. Při pravidelném požívání alkoholu trpí mnoho orgánů, nejvíce pak játra, ledviny a žaludek. Určitě každý z nás prožil šílenou kocovinu, kdy třeštila hlava a žaludek byl jako na vodě. Tento stav může během hodiny skončit, ale trvat může i celý den. Opravdu stojí za to večer pít tolik, že nebudete moci druhý den fungovat?

Doporučený článek:  Štamgast Luboš: V hospodě jsem nebyl několik měsíců. Za jedno pivo nakoupím domů několik lahváčů

Na první místo se řadí pivo, poté vodka a nakonec je tu víno, které je oblíbené nejvíce u žen. Alkohol ale může zničit nejen vaši práci a sny, naruší také soukromý život, pokud podobný styl života nesdílí i váš partner. Rozhodně nikdo nezakazuje pití alkoholu, ale každý z nás by měl vědět, kde končí jeho hranice.

Zdroj obrázku: Freepik

Do jater se může dostat rakovina

Alkohol působí na organismus velmi negativně. I když jste po něm veselí nebo máte spoustu věcí na srdci, co se týče vašeho zdraví, to můžete alkoholem velmi negativně ovlivnit. Játra jsou orgán, který potřebuje každý z nás. Právě na ně ale působí přemíra alkoholu nejvíce. Objevit se pak může ztučnění jater, ale nejvíce lidí trpí rakovinou nebo cirhózou. Je to stav, který vyřeší pouze transplantace jater, na kterou se může čekat i několik let.

Doporučený článek:  10 chyb, kterých se začátečníci nejčastěji dopouštějí při vaření

Játra jsou sice velký orgán, ale nějakou dobu vůbec nemusíte vědět, že se s nimi něco děje. Pravidelnou konzumací alkoholu ubližujete především sobě, ale trpět může i vaše okolí. Alkoholici si ani neuvědomují, že pití mají dost, a nechtějí se léčit. Většinou pak skončí špatně, bez střechy nad hlavou a rodiny. Proto dbejte na to, aby vás alkohol neovládl, a hlídejte také své děti. Už mladiství totiž zkouší sílu alkoholu.

Zdroj: https://www.cdc.gov/alcohol/fact-sheets/alcohol-use.htm
.

Doporučené články