Pitný režim je důležitý, nic se však nemá přehánět. Nadměrná žízeň může znamenat vážnou nemoc

Naše tělo potřebuje dostatečné množství vody k tomu, aby mohlo správně fungovat. Když tekutiny začnou tělu chybět, vyšle signál, kterým je právě žízeň. Je přirozené být žíznivý, hlavně v létě, když je horko, nebo během nadměrné fyzické aktivity. Pokud jste však stále žízniví i přesto, že jste vypili hodně vody, možná byste měli zbystřit, může to být totiž jeden ze symptomů některého onemocnění.

Polydipsie neboli nadměrná žízeň

Nadměrná žízeň se v medicíně označuje jako polydipsie. Je to stav, kdy přijmeme velké množství tekutin, a přesto cítíme žízeň. Tento stav může trvat několik dní, týdnů nebo někdy i déle v závislosti na příčině. Lidé, kteří trpí tímto příznakem, cítí žízeň většinu času nebo nepřetržitě a nejsou schopni ji uhasit. Tento stav se však nepovažuje za nemoc, ale jen za příznak některých zdravotních problémů.

Doporučený článek:  Rýže existuje mnoho druhů. Každý typ se hodí k jinému pokrmu

Nadměrná žízeň bývá často příznakem cukrovky, proto by neměla být podceňována a měli byste o tom říct svému lékaři. Existují tři charakteristické znaky polydipsie. Prvním je pocit nadměrné žízně, což způsobuje druhý příznak, kterým je polyurie, tedy nadměrné močení. A posledním příznakem je pocit sucha v ústech.

Zdroj obrázku: Freepik

Co způsobuje pocit nadměrné žízně

Nadměrná žízeň bývá většinou způsobena vysokou hladinou cukru v krvi. Může být také příznakem ketoacidózy – což je jednou z nebezpečných komplikací cukrovky. Dalším onemocněním je diabetes insipidus. To je onemocnění spojené s nedostatečnou produkcí nebo sekrecí hormonu zodpovědného za řízení tekutin v těle. Nadbytek vápníku v těle nebo jinak řečeno hyperkalcémie může také souviset s pocitem nadměrné žízně. Také u některých pacientů s duševními chorobami byl zpozorován tento problém.

Doporučený článek:  Káva příjemně povzbudí a zlepší koncentraci. Je však třeba ji vypít ve správný čas

Příčinou pocitu nadměrné žízně může být dehydratace. Tento stav nastává, když konzumujeme nebo ztrácíme více tekutin, než přijímáme, a tělo nemá dostatek vody a jiných tekutin k vykonávání svých normálních funkcí. Dehydrataci se přičítá slabost, ospalost, bolesti hlavy, závratě a zřídkavé močení. Nadměrná žízeň může být také vedlejším účinkem některých léků nebo po konzumaci některých slaných a kořeněných jídel.

Zdroj: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/why-am-i-always-thirsty
.

Doporučené články