Nedostatek železa v těle poznáme podle několika příznaků

Železo nám dodává energii a je základem naší imunity, podporuje myšlení, paměť, koncentraci a podporuje tělo při stresu. Pokud železo tělo postrádá, nejčastějšími příznaky jsou únava, bledá a suchá pokožka a časté infekce. Tyto nejčastější symptomy můžeme sami snadno zpozorovat. Méně časté příznaky si však s nedostatkem železa nemusíme spojovat.

Důležité pro tělo

Správné fungování celého těla určuje přiměřená hladina železa v krvi. Tato složka by se měla dodávat denně spolu se stravou v množstvích přizpůsobených věku a pohlaví, jinak mnoho procesů v těle selže. Železo je hlavní složkou hemoglobinu a myoglobinu – proteinů, které jsou zodpovědné za transport kyslíku a oxidu uhličitého krví. Také hraje klíčovou roli při budování správné imunity těla, podílí se na syntéze DNA, podporuje práci nervového systému.

Doporučený článek:  Sněhově bílá poleva může skrývat jed. Nebezpečná sloučenina je stále obsažena v mnoha produktech

Dalším důležitým úkolem železa je stimulace produkce důležitých neurotransmiterů zodpovědných za koncentraci, dobrou náladu nebo odolnost vůči stresu. Je zapotřebí pro správnou strukturu nervového systému a vývoj plodu, ovlivňuje metabolismus cholesterolu, podporuje detoxikaci škodlivých látek v játrech. Neobvyklé příznaky, které zpozorujeme na svém těle, mohou být způsobeny právě nedostatkem železa v krvi.

Zdroj obrázku: Freepik

Neobvyklé příznaky

Nedostatek železa může způsobit změny v ústní dutině a na jazyku. Ten může změnit barvu a stát se bledším a také může i mírně otéct. Povrch jazyka se vám také může zdát hladký a lesklý. V případě nedostatku železa se můžou vyskytnout takzvané koutky. Ty vznikají v rozích rtů a mohou velmi znepříjemnit život při jídle, usmívání se, a dokonce i mluvení.

Doporučený článek:  Kečup, majonéza, hořčice. Oblíbené doplňky jsou překvapivě zdravé, vždy rozhodne etiketa

Studené ruce a nohy se často spojují s hypotenzí, aterosklerózou, nebo dokonce i cukrovkou. Tento příznak však může způsobovat také nedostatek železa. Mezi další příznaky patří také změna chuti. Lidé mohou začít pociťovat zvláštní chuť z jídel, která jim dříve chutnala jinak. A poslední příznak, který dnes zmíníme, je syndrom neklidných nohou. Název tohoto syndromu mluví za všechno. Lidé cítí neustálé nutkání pohybovat, klepat nebo třást nohama.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/iron-deficiency-anemia/symptoms-causes/syc-20355034, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3999603/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2666361/, https://www.theironclinic.com/symptoms/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8850356/
.

Doporučené články