Nedostatek železa v těle poznáme podle několika příznaků

Železo nám dodává energii a je základem naší imunity, podporuje myšlení, paměť, koncentraci a podporuje tělo při stresu. Pokud železo tělo postrádá, nejčastějšími příznaky jsou únava, bledá a suchá pokožka a časté infekce. Tyto nejčastější symptomy můžeme sami snadno zpozorovat. Méně časté příznaky si však s nedostatkem železa nemusíme spojovat.

Důležité pro tělo

Správné fungování celého těla určuje přiměřená hladina železa v krvi. Tato složka by se měla dodávat denně spolu se stravou v množstvích přizpůsobených věku a pohlaví, jinak mnoho procesů v těle selže. Železo je hlavní složkou hemoglobinu a myoglobinu – proteinů, které jsou zodpovědné za transport kyslíku a oxidu uhličitého krví. Také hraje klíčovou roli při budování správné imunity těla, podílí se na syntéze DNA, podporuje práci nervového systému.

Dalším důležitým úkolem železa je stimulace produkce důležitých neurotransmiterů zodpovědných za koncentraci, dobrou náladu nebo odolnost vůči stresu. Je zapotřebí pro správnou strukturu nervového systému a vývoj plodu, ovlivňuje metabolismus cholesterolu, podporuje detoxikaci škodlivých látek v játrech. Neobvyklé příznaky, které zpozorujeme na svém těle, mohou být způsobeny právě nedostatkem železa v krvi.

Doporučený článek:  Umělá sladidla mají nahradit nezdravý cukr, ve skutečnosti mohou škodit ještě víc
Zdroj obrázku: Freepik

Neobvyklé příznaky

Nedostatek železa může způsobit změny v ústní dutině a na jazyku. Ten může změnit barvu a stát se bledším a také může i mírně otéct. Povrch jazyka se vám také může zdát hladký a lesklý. V případě nedostatku železa se můžou vyskytnout takzvané koutky. Ty vznikají v rozích rtů a mohou velmi znepříjemnit život při jídle, usmívání se, a dokonce i mluvení.

Studené ruce a nohy se často spojují s hypotenzí, aterosklerózou, nebo dokonce i cukrovkou. Tento příznak však může způsobovat také nedostatek železa. Mezi další příznaky patří také změna chuti. Lidé mohou začít pociťovat zvláštní chuť z jídel, která jim dříve chutnala jinak. A poslední příznak, který dnes zmíníme, je syndrom neklidných nohou. Název tohoto syndromu mluví za všechno. Lidé cítí neustálé nutkání pohybovat, klepat nebo třást nohama.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/iron-deficiency-anemia/symptoms-causes/syc-20355034, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3999603/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2666361/, https://www.theironclinic.com/symptoms/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8850356/
.

Doporučené články