Ořechy jsou skvělé pro naše zdraví, pozor však na vaši linii

Jsou skvělým zdrojem vitamínů, minerálů a nenasycených mastných kyselin. Obsahují však také množství tuků. To se může projevit na vaší váze. Pokud tedy chcete shodit pár kilo, dávejte pozor, které druhy ořechů zařazujete do svého jídelníčku.

Vyvážená strava

Ořechy obecně bychom mohli zařadit mezi super potraviny, neboť obsahují vysoké množství různých cenných látek. Takže by určitě měly být součástí vašeho jídelníčku. Vlašské ořechy jsou například skvělé pro náš mozek, mandle snižují hladinu cholesterolu v krvi a kešu ořechy zase pomáhají naší pokožce a očím. Kladných vlastností bychom mohli jmenovat ještě mnoho. Ale pro určitou skupinu lidí se najdou typy ořechů, které nejsou až tak vhodné.

Doporučený článek:  Zázrak jménem kari – proč se vyplatí ho v kuchyni používat?

Nejlepší na ořechách je, že je můžete v kuchyni využít téměř všude. Od předkrmu přes polévku až po dezert. Nejlepší a nejlehčí formou, jak bychom měli přijímat ořechy, je za syrova a hlavně nesolené. Solené verze ořechů sice slouží jako skvělá pochoutka, pro naše zdraví však prospěšná není. Vysoká hladina soli převažuje i kladné vlastnosti, které se v ořeších nacházejí. Proto volte raději nesolené verze.

Typy ořechů s vysokým obsahem tuků

Pokud právě pracujete na snížení své váhy, těmto ořechům se raději vyhněte, nebo je konzumujete v malých množstvích. Makadamové ořechy mají nejvyšší obsah tuků ze všech ořechů. Mohou obsahovat až 700 kalorií na 100 gramů. Jsou ale skvělým obsah vápníku, železa, hořčíku a vitamínů E a B. Proto si tyto ořechy dopřejte jen v opravdu malém množství. Takže jako večerní pamlsek k televizoru zvolte raději něco jiného. Na druhém místě s vysokým obsahem tuků jsou pekanové ořechy. Také ale obsahují mnoho antioxidantů, vitamínů E a A, kyselinu listovou a cenné minerály.

Doporučený článek:  Švestková tinktura: jak ji připravit a jak funguje?

Třetí v pořadí jsou para ořechy. Ty jsou ale jedním z nejbohatších zdrojů selenu pro naše tělo. To je jeden z vitamínů, který zůstává v pozadí, ale je pro naše tělo nesmírně důležitý. Posiluje celkovou imunitu a také podporuje zdraví srdce a cév. Pekanové ořechy dále obsahují vápník, hořčík, draslík a nenasycené mastné kyseliny. Pokud ale počítáte kalorie, mohou obsahovat až 659 kalorií na 100 gramů. Ořechy ze svého jídelníčku určitě nevyřazujte. Jsou zdrojem cenných látek, které v jiných potravinách nenajdete, stačí, když to s jejich konzumací nebudete přehánět.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/nuts-and-weight-loss
.

Doporučené články