Opakovaně používané plastové lahve mohou být zdrojem bakterií

Vidíme je všude, v posilovně, na cestách, v rukou lidí. Znovupoužitelné lahve na vodu se staly trendem, který snižuje znečištění plasty a zdroje potřebné pro výrobu, přepravu a skladování jednorázových lahví. Bohužel tyto lahve mají i negativní stránku, jak ukázaly poslední vědecké výzkumy.

Hrozivé výsledky

Závěry výzkumu, který provedli odborníci z americké laboratoře kvality ovzduší EmLab P&K, jsou děsivé. Autoři tvrdí, že ve více lahvích může být 40 000krát více bakterií než na průměrném toaletním sedátku. Vědci je dokonce nazvali „Petriho přenosným jídlem“, protože – jak uvedli ve své zprávě – zjistili přítomnost grampozitivních a gramnegativních bakterií včetně fekálních bakterií E. coli a Klebsiella, které způsobují zápal plic.

Doporučený článek:  Nedostatek železa v těle často nesouvisí s jídelníčkem. Na vině mohou být některé léky

Tím, že se staly tyto lahve společníky všude, kde se dá, častokrát je dáváme na různá místa, dotýkáme se jich rukama, které předtím přišly do kontaktu s jinými špinavými povrchy, jako například zábradlím nebo držadly v dopravních prostředcích. Majitelé je také zapomínají pravidelně mýt i z vnější strany.

Zdroj obrázku: Freepik

Nevolnost, zvracení a infekce

Vědci z americké laboratoře kvality ovzduší EmLab P&K určili počet jednotek tvořících kolonie (CFU) ve 12 lahvích čtyř populárních typů. Počet bakterií závisel hlavně na typu uzávěru/náustku, ale v průměru to bylo 20,8 milionu CFU na centimetr krychlový. Pro srovnání je na toaletním sedátku 515 CFU. Nejméně bakterií bylo objeveno na měkkých lahvích, které při pití mačkáme. Tyto mikroorganismy mohou způsobit závažné gastrointestinální problémy, jako například, nevolnost, zvracení a průjem.

Doporučený článek:  Dýni lze připravit na tisíc skvělých způsobů. Někteří se jí přesto musí obloukem vyhnout

Nemusíte být však zcela vystrašeni z používání těchto lahví. Je třeba myslet na pravidelné mytí horkou vodou, která bakterie na nějakou dobu zneškodní. Jak vědci poznamenali, i samotné vodovodní kohoutky hostí mnohé bakterie, které nemají na zdraví žádný velký vliv.

Zdroj: https://www.hsph.harvard.edu/news/magazine/winter10plastics/, https://cfaes.osu.edu/news/articles/chow-line-reusable-water-bottles-need-be-washed-between-uses, https://mayuwater.eu/a/s/blog/why-reusing-plastic-water-bottles-is-damaging-your-health, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7204880/, https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180329190849.htm
.

Doporučené články