Jak je možné, že krevní testy odhalily nedostatek železa v těle, když pravidelně doplňujete minerály vyváženou stravou? Podle odborníků nemusí nedostatek souviset s nedostatečnou denní dávkou, ale problém tkví v jeho malabsorpci neboli v nedostatečném vstřebávání tohoto prvku. Absorpci železa totiž ovlivňuje celá řada faktorů, přičemž může chybět vinou špatné stravy, vlivem onemocnění nebo při užívání určitých léků. Jak vhodně doplňovat železo a jak podpořit jeho vstřebávání, aby z tohoto procesu vytěžilo tělo maximum?
Základem je zdravá strava
Stejně jako u mnoha jiných zdravotních problémů hraje zásadní roli vyvážená strava. Při konzumaci určitých potravin tak může docházet k oslabení vstřebávání železa, při výběru jiných, obsahujících vitamín C, naopak ke zvýšení efektivity. Při užívání léků navíc může docházet k omezení procesu vstřebávání, obdobně jako při trávicích obtížích, zejména gastrointestinálních nemocech. Existují dva druhy železa, které lze doplňovat pomocí stravy. Hemové železo je živočišného původu, které se vstřebává snáze než nehemové, tedy získávané z rostlinné stravy.
Potraviny a léky zabraňující vstřebávání železa
Mezi hlavní blokátory vstřebávání železa v organismu patří fytáty (z obilných výrobků), polyfenoly obsažené v kávě a čaji, kyselina šťavelová, která bývá v některých druzích listových salátů, ve špenátu nebo v rebarboře. Kromě těchto potravin se železo hůře vstřebává při větším množství vlákniny nebo při kombinaci s potravinami obsahujícími vápník. Nejčastěji mívají potíže se železem v těle pacienti s celiakií, Crohnovou chorobou nebo různými trávicími obtížemi, protože absorpce železa probíhá v tenkém střevě a ve dvanáctníku. Ke snížení hladiny může dojít též při užívání antibiotik, hormonů při léčbě onemocnění štítné žlázy, léků na osteoporózu, na snížení cholesterolu nebo na snížení kyselosti žaludku.
Pomohou potraviny s vitamínem C
Co naopak pomůže od nedostatku železa v těle? Podle odborníků je dobré se zaměřit na konzumaci potravin s vysokým obsahem hemového železa, které jsou lehce stravitelné. Jedná se zejména o vnitřnosti, ryby nebo vejce. K tomu pomůže zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vitamín C, protože zlepšuje vstřebávání tohoto minerálu ve střevě. Při užívání některých z vyjmenovaných léků se doporučuje je užívat s odstupem alespoň dvou hodin od konzumace potravin bohatých na železo. Nadto je vhodné omezit pití kávy a čaje, současně vyřadit obiloviny nebo výrobky s vysokým obsahem vápníku.
Zdroj: https://www.livestrong.com/article/484289-medications-that-inhibit-iron-absorption/, https://www.healthline.com/nutrition/increase-iron-absorption, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448204/, https://www.livestrong.com/article/484289-medications-that-inhibit-iron-absorption/