Topinambur nahradí brambory, má méně sacharidů a dodá důležité vitamíny

Topinambur je hlízová zelenina podobná bramboře. Stejně jako již zmíněná brambora je velmi všestranná a poslouží tak jako příjemné obohacení vašeho jídelníčku. A nejen to! Z topinamburu se také bude těšit vaše zdraví.

V čem spočívají benefity této zeleniny

Topinambur je známý tím, že obsahuje inulin, který funguje v podstatě jako bramborový škrob. Je to nízkokalorický cukr, kterým je možné nahradit tuk. Navíc blahodárně působí na žaludek, jelikož má podobné vlastnosti jako vláknina. Tím pádem podporuje rozvoj střevní mikroflóry, reguluje činnost střev nebo chrání před záněty.

Doporučený článek:  Vitamínová bomba, která osvěží: třešňovou šťávu můžeme pít po celý rok

Inulin také ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Celkově snižuje stupeň odolnosti vůči inzulinu a podporuje tak léčbu cukrovky druhého typu. Také má pozitivní vliv na snížení hladiny cholesterolu. Topinambur se nemusí bát zařadit do svého jídelníčku ani lidé, kteří se snaží o snížení tělesné hmotnosti. Díky látkám v sobě obsaženým topinambur dobře a dlouhodobě zasytí.

Zdroj obrázku: Freepik

Jako každá zelenina i tento malý zázrak obsahuje několik druhů vitamínů a stopových prvků. Jedním z nich je železo, jehož nedostatkem trpí hlavně ženy. Jeho příjem je pak důležitý jako prevence anémie neboli chudokrevnosti, která může způsobovat omdlévání či chronickou únavu.

Doporučený článek:  Naučte se rozlišovat mezi zdravými a nezdravými tuky. Svému tělu tím jen prospějete

Dále v něm můžeme najít i draslík či několik druhů vitamínu B (zejména vitamín B3), které přispívají ke správné funkci nervového systému.

Jak použít topinambur v kuchyni

Topinambur je svou chutí často přirovnáván k bramboře s jemným nasládlým oříškovým nádechem. Stejně jako brambora je pak vhodný pro mnoho druhů úprav. Je možné ho smažit, vařit či péct. Konzumace je možná i zasyrova například v podobě tenkých plátků.

Na internetu je pak možné najít spoustu různých receptů například na polévky, dušené pokrmy či saláty z této zeleniny. Jinak jím klidně můžete nahradit brambory jako přílohu. Zároveň tak snížíte příjem sacharidů.

Zdroj: https://plants.ces.ncsu.edu/plants/helianthus-tuberosus/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/318593, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3963683/, https://www.researchgate.net/publication/254322075_Mineral_Contents_of_Jerusalem_Artichoke_Helianthus_Tuberosus_L_Growing_Wild_in_Turkey, http://healthylivingplatform.org/project/what-are-jerusalem-artichokes-and-what-do-i-do-with-them, https://www.jamieoliver.com/recipes/vegetables-recipes/saut-ed-jerusalem-artichokes-with-garlic-and-bay-leaves/
.

Doporučené články