Hrozny patří mezi nejkaloričtější ovoce. Tělu dodají i velké množství cukru

Věděli jste, že když sníte hodně hroznového vína, dostanete do sebe spoustu cukru? Hrozny tvoří past. Jejich sladká chuť svádí ke konzumaci dalších kuliček, a to je velmi zrádné, protože patří k jedněm z nejkaloričtějších plodů.

Nutriční hodnoty a vlastnosti

Hrozny tvoří bohatý zdroj vitamínů A, C, K a vitamínů B, stejně jako jódu, hořčíku, fosforu, zinku, draslíku a pektinů. Obsahují velké množství antioxidantů, které zpomalují stárnutí buněk a blokují vývoj rakovinných buněk. Kromě toho jsou v jejich semenech fenolické kyseliny a prokyanidy. Pravidelná konzumace hroznů viditelně zlepšuje stav pokožky, která se stává pevnější a pružnější, získává zdravou barvu. Plody regulují sekreci kožního mazu, proto by je měli do jídelníčku zařadit lidé trpící akné a záněty kůže. Mají také pozitivní vliv na činnost střev, díky vysokému obsahu vlákniny urychlují peristaltiku a metabolismus, pomáhají také udržovat přirozenou rovnováhu bakteriální flóry trávicího systému. Ve velkém množství se ale nedoporučují v případě žaludečních onemocnění, protože stejně jako jablka nebo švestky rychle kvasí.

Doporučený článek:  Do zdravého jídelníčku patří jedno vejce denně
Zdroj obrázku: Freepik

Kalorie a glykemický index

Hrozny vděčí za svou sladkou chuť velkému množství sacharidů. Jedná se především o fruktózu a glukózu, tedy cukry, které tělo poměrně snadno vstřebává. Ve 100 g se nachází asi 68 kcal. Glykemický index je 45, tedy relativně nízký, ale plody se nedoporučují diabetikům a lidem s inzulínovou rezistencí. Mnohem lepší volbou pro lidi trpící cukrovkou budou jablka, jahody, maliny, třešně, hrušky nebo angrešt. Tmavé hrozny jsou zdravější, protože obsahují více polyfenolů, zejména resveratrol, který pozitivně ovlivňuje činnost srdce a oběhového systému, chrání před aterosklerózou a hypertenzí. Nevyplivujte semena, i ta mají svoji nutriční hodnotu.

Zdroj: https://www.verywellfit.com/grapes-nutrition-facts-calories-and-health-benefits-4111390, https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-grapes, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-grapes, https://www.medicalnewstoday.com/articles/worst-fruits-for-diabetics, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-resveratrol
.

Doporučené články