Okouzlující chryzantémy jsou víc než krásnou květinou. Málokdo zná jejich léčivé účinky

Chryzantéma si vysloužila přezdívku „středověký aspirin“. Tato nenápadná rostlina obsahuje mimořádně bohatý balíček biologicky aktivních látek a má silnou léčivou sílu. Chryzantémy připomínají velké sedmikrásky a často se používají v kyticích z lučního kvítí. Rostou téměř po celém světě.

S čím vším chryzantémy pomohou?

Ačkoliv má léčivé vlastnosti celá rostlina, nejčastěji se používají její listy. Obsahují vitamíny, minerály, antioxidanty včetně flavonoidů, těkavé oleje a laktony. Tato bylina se doporučuje při bolestech hlavy, napětí a migrénách, jelikož inhibuje produkci histaminu a serotoninu. K těmto účelům se ostatně využívá už od středověku.

Doporučený článek:  Odvar z bobkových listů trumfne svými účinky drahé léky. Bolest kloubů a pupínky budou minulostí

Chryzantémy mají antipyretický účinek. Snižují záněty a mohou být účinné při revmatických bolestech. Silice jsou užitečné při léčbě sezónních infekcí, inhibují růst patogenních mikroorganismů. Zabraňují předčasnému stárnutí buněk, mají příznivý vliv na kognitivní schopnosti a nejnovější výzkumy poukazují i na protirakovinné vlastnosti. Pomáhají mírnit bolesti související s menstruací.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy a jak je sbírat?

Chryzantémy kvetou od června do září, nejčastěji je najdeme na slunných místech v suché a dobře propustné půdě. Pokud je pěstujeme doma, měly by být na okenním parapetu, balkonu nebo terase. Nejvíce prospěšných látek mají chryzantémy v době květu, sklízejí se za slunečného počasí a suší se na dobře větraném a stinném místě.

Doporučený článek:  Hubněte s vůní oblíbených bylinek. Přirozeně zrychlí metabolismus a ulehčí celému tělu

Tuto bylinku lze užívat také ve formě kapek, tablet a kapslí zakoupených v lékárně. Nepřekračujte množství doporučené výrobcem, i bylinami se lze předávkovat. Z kupovaných nebo doma nasušených listů si můžete připravit nálev, pijte však maximálně tři šálky denně. Chryzantémy by neměly užívat těhotné ženy, protože mohou způsobit děložní kontrakce. Také se nedoporučují lidem užívajícím léky proti srážlivosti krve. Nežádoucí účinky jsou vzácné, mohou zahrnovat nespavost a zažívací potíže.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chrysanthemum-tea#1
.

Doporučené články