Podzimní příroda je plná pokladů. Nezapomeňte na sběr léčivých bylin, pomohou nejen v zimě

Většina rostlin a divokých bylin končí své vegetační období na podzim. V této době jsou pro bylináře nejcennější plody, kořeny a semena. Dokud je příznivé počasí, stojí za to vydat se ve slunečný den pro kopretinu, měsíček, verbenu, zlatobýl a řebříček, vřes a další cenné rostliny. Které by nám neměly uniknout?

Fenykl a šípek

Fenykl se používá jako přísada do pokrmů. Obsahuje silice, flavonoidy a stigmasterol. Fenykl reguluje hladké svaly trávicího systému, snižuje bolest a křeče a usnadňuje vylučování žaludečních šťáv. Podporuje trávicí procesy, léčbu dýchacích cest a zpomaluje stárnutí buněk těla. Hodí se k rybám, masu nebo sýrům v kombinaci s vlašskými ořechy a dýňovými semínky.

Doporučený článek:  Čerstvé bylinky dokonale dochutí každý pokrm. Vypěstovat si je můžeme i na parapetu

Šípky obsahují spoustu vitamínu C, vitamín A, B1, B2, E, K a P. Dají se použít k výrobě zavařenin, sirupů, šťáv a tinktur. Můžeme je usušit v troubě a rozdrtit na prášek či použít k vaření léčivého nálevu. Zařazením do každodenního jídelníčku regulujeme krevní tlak, posilujeme imunitu a zlepšíme stav pokožky. Sníží se pocit únavy a díky flavonoidům se sníží riziko aterosklerózy.

Zdroj obrázku: Freepik

Kozlík a rakytník

Kozlík lékařský se sklízí především kvůli kořenům, a to koncem září a začátkem října. Kozlík se používá v přírodní medicíně pro své uklidňující vlastnosti. Látky, které obsahuje, snižují činnost centrálního nervového systému. Často se používá v boji proti nespavosti, při léčbě onemocnění trávicího a močového ústrojí a při žaludečních či menstruačních křečích. Použít se dá i zevně na pokožku hlavy, eliminuje lupy a seboreu.

Doporučený článek:  Odvar z bobkových listů trumfne svými účinky drahé léky. Bolest kloubů a pupínky budou minulostí

Rakytník obsahuje až 190 cenných látek včetně 14 vitamínů, 11 mikroživin, 18 aminokyselin, 22 mastných kyselin a 42 lipidů. Nejcennější je vysoký obsah vitamínu C, avšak chuť rakytníku není nejlákavější. Proto z něj můžeme vyrobit zavařeninu s přídavkem jablek či šípku. Olej z rakytníku vyživuje a hydratuje pokožku, oddaluje stárnutí a minimalizuje výskyt vrásek. Dá se použít jako přírodní opalovací krém.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/sea-buckthorn-oil, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-valerian-root, https://www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-rosehips/, https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-fennel, https://www.1millionwomen.com.au/blog/which-herbs-fruits-vegies-grow-autumn/, https://www.1millionwomen.com.au/blog/which-herbs-fruits-vegies-grow-autumn/
.

Doporučené články