Odkrojit plíseň nestačí, nakažená bývá celá potravina

Nejspíš každému z nás se již někdy stalo, že jsme si nějaké potraviny nevšímali delší dobu a začala tak na ní rašit plíseň. Toto je situace poměrně běžná. Existují ale dohady o tom, co s potravinou dělat, pokud se na ní právě tento druh povlaku objeví. Opravdu stačí plíseň pouze odříznout, nebo musíme celou potravinu i vše okolo vyhodit? Právě postup, který zvolíte, může výrazně ovlivnit vaše zdraví. Co tedy vybrat? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku. Pro více informací čtěte dál.

Doporučený článek:  Pravé kakao nemá s přeslazeným nápojem nic společného. V obsahu antioxidantů je cennější než jablko

Plesnivá potravina – Vyhodit, či ponechat?

Hned na začátek je třeba říct, že s plísní není radno si zahrávat. Kromě té na potravinách se samozřejmě můžeme setkat i s plísní například na zdech. Ve většině forem, se kterými se setkáme, je ale zdraví nebezpečná a neměli bychom na to zapomínat. Právě proto byste infikované potraviny měli vždy vyhodit. A proč nestačí plíseň oříznout? Plíseň totiž prorůstá hluboko do potraviny. I když to vypadá, že povlak je pouze na povrchu, není to pravda. Jednotlivá vlákna plísně sahají až několik centimetrů do nitra potraviny a navíc nejdou pouhým okem rozpoznat. Nebezpečná navíc není pouze samotná plíseň, ale i toxické látky, které vylučuje. Právě ty se pak koncentrují v okolních potravinách a mohou nám způsobit řadu zdravotních problémů.

Doporučený článek:  Tato jídla ke snídani zatíží trávení a nedodají potřebnou energii
Zdroj obrázku: Freepik

Otrava plísněmi – jak se projevuje a co s ní dělat?

Plíseň není nebezpečná pouze, pokud ji konzumujeme, ale její spory můžeme i vdechnout. Právě těmito způsoby může docházet k otravě plísněmi. Vystavení podobným látkám může způsobovat alergie, ale i vážná onemocnění. Otrava plísní může dokonce skončit až smrtí. Kromě toho se také projevuje nevolností, nechutenstvím či dalšími problémy se zažíváním, únavou, malátností, závratěmi, problémy se soustředěním, ale i omdléváním. Pokud v blízkosti plísně jste a všimli jste si některých z těchto příznaků, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Zdroj: https://www.parsleyhealth.com/blog/mold-toxicity-symptoms/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/323419, https://health.clevelandclinic.org/what-happens-if-you-eat-moldy-food/, https://www.niehs.nih.gov/health/materials/mold_508.pdf, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mold-allergy/symptoms-causes/syc-20351519
.

Doporučené články