Ocet je účinný čistič, na elektroniku, dřevo nebo ocel ale nepatří

Ocet je velmi oblíbeným prostředkem pro úklid koupelen a kuchyní, a to z dobrého důvodu. Jeho kyselost umožňuje dokonalé odstranění vodního kamene, vyleštění zrcadel, odstranění skvrn z látek, a dokonce i dezinfekci povrchů. Nicméně není vhodné používat ocet na všechny povrchy, protože by je spíše poškodil, než aby je zbavil nečistot a usazenin. Je důležité vědět, které povrchy je lepší octem nečistit.

Citlivé povrchy vyžadují šetrnou péči

Na obrazovkách chytrých telefonů, televizí a dalších elektronických zařízení se často hromadí bakterie a škodliviny. Při jejich čištění je však nutné být opatrný, protože se jedná o citlivé povrchy, které by mohly být poškozeny nevhodnými prostředky. Ocet je jedním z těch prostředků, kterých byste se měli u těchto povrchů vyhnout. Kontakt s octem by mohl narušit jejich ochrannou vrstvu a způsobit trvalé poškození. Stejně tak ocet není vhodný pro čištění žehliček, protože by mohl způsobit korozi topného tělesa.

Doporučený článek:  Zásuvka pod troubou pomůže udržet připravené pokrmy teplé
Zdroj obrázku: Freepik

Vyhněte se octu u ocelových nožů a dřevěných povrchů

Dalšími povrchy, které byste neměli čistit octem, jsou ocelové nože a dřevěné plochy. Ošetření těchto povrchů octem by mohlo vést k jejich korodování a poškození impregnace. Pro tyto účely je lepší použít obyčejnou vodu a prostředek na mytí nádobí. Pokud máte přírodní kámen, vyvarujte se také čištění octem, protože jeho korozivní účinky by na něj měly negativní vliv. Místo toho raději použijte mýdlovou vodu nebo vhodné čisticí prostředky určené pro tento typ povrchu.

Doporučený článek:  Americké borůvky mají speciální požadavky. Po jejich splnění se keře obsypou záplavou plodů

Ocet je vítán na dlaždicích, skle a dalších místech

Naštěstí ocet je výborným pomocníkem při čištění mnoha jiných povrchů. Můžete ho bez obav použít na dlaždice a jiné nedřevěné plochy, umyvadla, sprchové kouty, vany, toalety, okna včetně rámu, zrcadla a další skleněné plochy, lednice, pračky, rychlovarné konvice a mnoho dalšího. Ocet je skvělým prostředkem na odstranění skvrn na pracovních deskách ze syntetických materiálů a také dokáže čistit spáry, koupelnové baterie, usazeniny vodního kamene na toaletě, připálená místa v troubě či špinavé žaluzie. Nejlepší volbou je bílý ocet, který je vhodný i na světlé povrchy, ale také můžete využít jablečný nebo lihový ocet. Před použitím je nejlepší ocet naředit vodou v poměru 1 : 1. Pokud potřebujete koncentrovanější přípravek, nemusíte ocet ředit. Pro vyčištění nečistot v troubě nebo na plynovém sporáku si můžete vytvořit vlastní čisticí pastu z trochy octa, vody a jedlé sody.

Zdroj: https://www.bhg.com/things-you-should-never-clean-with-vinegar-7485238
.

Doporučené články