Při vaření na elektrickém sporáku jde ušetřit zajímavou částku. Stačí pamatovat na několik pravidel

Náklady na elektřinu budou letos a v příštím roce vyšší než v minulosti. Většina z nás proto přemýšlí, jak používat své domácí spotřebiče šetrně. V opačném případě se vám může z vyúčtování zatočit hlava. Úsporám musíte věnovat trochu pozornosti, ale není to nic složitého. Mnoho z nás má doma elektrický sporák nebo indukční desku. Jak tyto spotřebiče používat úsporně?

Využijte teplo na maximum

Elektrický sporák dnes najdeme téměř v každé domácnosti. A většina z nás také ráda vaří nebo peče domácí jídlo, protože je to zdravější a levnější. Plotýnky byste ale měli používat moudře, jinak se vám vaření snadno prodraží. Základem při každé přípravě jídla by měla být příprava. Nakrájejte zeleninu na menší kousky, které se rychleji uvaří. To samé platí také pro maso.

Doporučený článek:  Čerstvé vejce poznáme podle barvy žloutku, skořápky nebo vodního testu

Snažte se při vaření používat také pokličky, které urychlí vaření. Elektrický sporák udržujte neustále v čistotě, protože nečistoty na jeho povrchu mohou bránit proudění tepla. A to způsobí, že spotřebič bude potřebovat více elektřiny. Na plotýnku vždy dávejte hrnec, který odpovídá jejím rozměrům. Může se to zdát nepodstatné, ale můžete takto ušetřit až 20 procent energie.

Zdroj obrázku: Freepik

Dávejte si pozor také při používání trouby

Při pečení otevírejte dvířka vždy jen v případě, kdy to bude nezbytně nutné. Jinak je nechte zavřená, protože jinak budete plýtvat teplem. Snažte se také péct dva pokrmy současně na dvou úrovních anebo dva pokrmy těsně za sebou. Když bude trouba zahřátá, nebude potřebovat tolik energie a vy získáte jedno jídlo navíc prakticky za stejnou cenu elektřiny.

Doporučený článek:  Digestoř snadno vyčistíme pomocí oleje nebo octa

V domácnosti ale můžete ušetřit také na provozu myčky. Vždy nádobí předem opláchněte a potom zvolte šetrnější program mytí, abyste nemuseli plýtvat energií. A myčku na nádobí zapínejte vždy až v případě, kdy bude zcela plná. Jinak budete plýtvat nejen elektřinou, ale také vodou a čisticími prostředky, které používáte.

Zdroj: https://sassytownhouseliving.com/electric-stove-cooking/
.

Doporučené články