V karnevalových pochoutkách jednoznačně vyhrávají koblihy nebo fánky. V tomto období máme přimhouřené oči před mastnými dobrotami. Třeba si však dávat pozor, protože kromě vysokého počtu kalorií mají tyto pokrmy i vysoký glykemický index.
Lepší domácí než kupované
Bohužel nikdo nám nedává složení v cukrárně, a proto bychom se měli spoléhat na pověst podniku. Nezapomínejme také na to, že o masopustu se to koblihami hemží, a proto jsou některé z nich smažené i několik dní zpátky. Proto se často konzervují chemií. Pokud nemůžete nebo nemáte čas na smažení koblih doma, jděte do osvědčené cukrárny, jejíž produkty jsou vždy čerstvé.
Pokud připravujete koblihy doma, postarejte se o kvalitu přísad. Nepřepečte tuk a po vyjmutí z hrnce položte koblihy na papírovou utěrku. Pokud víte, že se budete cítit špatně po smažených koblihách, stačí zvážit přípravu koblih v troubě. Chutnají podobně, ale jsou mírnější pro trávicí systém, protože jsou méně mastné.
Rozdíl mezi koblihami a fánkami
Jedna kobliha má přibližně stejné množství kalorií jako 4–5 fánek. Každé z těchto občerstvení má vysoký glykemický index, a proto by lidé s cukrovkou a inzulínovou rezistencí měli být velmi opatrní, aby to nepřeháněli s množstvím. Pokud vám záleží na linii nebo máte hormonální poruchu, měli byste se také vyhnout občerstvení, které obsahuje spoustu cukru a uhlohydrátů.
Kromě rozdílu ve složení těsta se liší také v náplni nebo polevě. To, co spojuje všechna tato sladká občerstvení, je vysoký obsah kalorií a cukru. Vysoký obsah uhlohydrátů znamená, že fánky a koblihy mají vysoký glykemický index – na chvíli dodají energii, pak způsobují ospalost a záchvaty vlčího hladu.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/glazed-donut-calories