Oblíbené koblihy a fánky jsou plné cukru a kalorií. Někteří lidé by se jim měli úplně vyhnout

V karnevalových pochoutkách jednoznačně vyhrávají koblihy nebo fánky. V tomto období máme přimhouřené oči před mastnými dobrotami. Třeba si však dávat pozor, protože kromě vysokého počtu kalorií mají tyto pokrmy i vysoký glykemický index.

Lepší domácí než kupované

Bohužel nikdo nám nedává složení v cukrárně, a proto bychom se měli spoléhat na pověst podniku. Nezapomínejme také na to, že o masopustu se to koblihami hemží, a proto jsou některé z nich smažené i několik dní zpátky. Proto se často konzervují chemií. Pokud nemůžete nebo nemáte čas na smažení koblih doma, jděte do osvědčené cukrárny, jejíž produkty jsou vždy čerstvé.

Doporučený článek:  Chrusty patří k masopustu i Velikonocům. Recept s pivem zachutná nejen milovníkům sladkého

Pokud připravujete koblihy doma, postarejte se o kvalitu přísad. Nepřepečte tuk a po vyjmutí z hrnce položte koblihy na papírovou utěrku. Pokud víte, že se budete cítit špatně po smažených koblihách, stačí zvážit přípravu koblih v troubě. Chutnají podobně, ale jsou mírnější pro trávicí systém, protože jsou méně mastné.

Zdroj obrázku: Freepik

Rozdíl mezi koblihami a fánkami

Jedna kobliha má přibližně stejné množství kalorií jako 4–5 fánek. Každé z těchto občerstvení má vysoký glykemický index, a proto by lidé s cukrovkou a inzulínovou rezistencí měli být velmi opatrní, aby to nepřeháněli s množstvím. Pokud vám záleží na linii nebo máte hormonální poruchu, měli byste se také vyhnout občerstvení, které obsahuje spoustu cukru a uhlohydrátů.

Doporučený článek:  Stačí vyměnit jedinou ingredienci a palačinky už nikdy nebudou stejné. Dokonale se rozplynou na jazyku

Kromě rozdílu ve složení těsta se liší také v náplni nebo polevě. To, co spojuje všechna tato sladká občerstvení, je vysoký obsah kalorií a cukru. Vysoký obsah uhlohydrátů znamená, že fánky a koblihy mají vysoký glykemický index – na chvíli dodají energii, pak způsobují ospalost a záchvaty vlčího hladu.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/glazed-donut-calories
.

Doporučené články