Dostatek vlákniny zajistí hladký chod trávení. Po některých produktech se vyplatí sáhnout více

Vyvážená strava má pozitivní vliv nejenom na zdraví, ale také na udržení zdravé tělesné hmotnosti. Jednou z jejích nejdůležitějších složek je vláknina. Podporuje činnost střev, usnadňuje vylučování stolice, pomáhá hubnout a regulovat hladinu glukózy v krvi. Kde ji najdeme?

Rozpustná i nerozpustná vláknina

Termínem vláknina rozumíme směsi polysacharidů, které získáváme z rostlin. Existují dva typy vlákniny: rozpustná a nerozpustná. Rozpustnou vlákninu prakticky celou zpracuje tlusté střevo, pomáhá vylučovat stolici a zachycuje toxiny. Nerozpustná vláknina váže a neutralizuje nadbytečnou kyselinu chlorovodíkovou v žaludku, stimuluje proudění krve ve střevech, zajistí pocit sytosti a snižuje vydatnost stravy. Vláknina podporuje vývoj střevní mikroflóry, která má vliv na fungování imunity, pozitivně působí na peristaltiku střev. Lidé, kteří hodně konzumují vlákninu, mají také menší pravděpodobnost vzniku diabetu 2. typu nebo aterosklerózy. (zdroj)

Zdroj obrázku: Freepik

Tipy na potraviny s nejvyšším obsahem

Hodně vlákniny se nachází v plodech ovoce, ale v džusech jí najdeme jenom zlomek. Nejlepší zdroje vlákniny z ovoce jsou banány, hrušky, jablka, ostružiny, maliny, rybíz, sušené broskve, sušené meruňky. Vyšší obsah mají sušené plody. V případě zeleniny, stejně jako ovoce, je šťáva jenom minimálním zdrojem vlákniny. Vybírejte si proto především čerstvou syrovou zeleninu, třeba červenou řepu, křen, česnek, hrášek, mrkev, petržel, celer, různé druhy fazolí.

Doporučený článek:  Ve vyšším věku se trávení zpomaluje. Tyto tři druhy koření metabolické procesy ulehčí

Mnoho jí najdeme ve všech odrůdách luštěnin, hlavně v červených fazolích. Relativně nejvíce vlákniny ze všech potravin mají obilné výrobky a ořechy. Například kroupy, otruby, celozrnné těstoviny, různé druhy ořechů, pšeničné otruby, dýňová semínka, slunečnicová semena, celozrnný chléb, pšeničné a žitné vločky, neloupaná rýže, sezam, sušený kokos. Pokud si chcete vybrat nejlepší produkt z tohoto seznamu, měli byste určitě vsadit na pšeničné otruby.

Zdroj: https://www.benefiber.com/fiber-in-your-life/daily-fiber-intake/top-10-high-fiber-foods/
.

Doporučené články