Kolem tématu deprese existuje mnoho škodlivých mýtů. Jedním z nich je, že léky na depresi nefungují a lepší léčbou je strava nebo fyzická aktivita. To není pravda, účinnost antidepresiv je nesporná. Vhodný jídelníček a jiné metody ale mohou také pomoci.
Správná terapie dělá zázraky
Psychoterapie je důležitým doplňkem farmakologické léčby. Především umožňuje pacientovi lépe pochopit, co je deprese, poskytuje nástroje pro řešení problémů, které mohly ovlivnit vývoj onemocnění. Díky tomu se sníží riziko recidivy deprese v budoucnu. Lidem s depresí je nejvíce doporučována kognitivně-behaviorální terapie. Musí ale najít správného terapeuta, což bývá náročné, a samotná terapie trvá měsíce i roky.
Kvalitní strava vyživuje mozek
Vyvážená strava bohatá na všechny živiny nezbytné pro mozek je cenným doplňkem léčby deprese.
Lidé s aktivní depresí často trpí poruchami příjmu potravy, takže změna stravy může způsobit více škody než užitku. Strava není náhradou terapie, ale pomáhá. Podle jedné studie francouzských vědců jídelníček bohatý na zeleninu, ovoce, vlákninu, zdravé zdroje bílkovin a esenciálních mastných kyselin, protizánětlivě působící potraviny, vitamíny skupiny B a vitamín C, hořčík, zinek a železo sníží vznik příznaků deprese o 12–21 %.
Fyzická aktivita zlepšuje náladu
Bylo prokázáno, že jakákoli pravidelná fyzická aktivita spolu se správně vybranými léky a psychoterapií může pomoci zmírnit příznaky onemocnění až o 11 %. Snažte se povzbudit osobu s depresí, aby byla fyzicky aktivní, ale pouze tehdy, když se její zdraví zlepší. Nikdy ji k tomu nenuťte, protože můžete napáchat více škody než užitku. Negativně ovšem ovlivňuje vznik depresí kouření. Statistiky z Anglie ukazují, že asi 42 % cigaret kouří lidé s nějakým problémem duševního zdraví. Snaha vzdát se této závislosti proto může být v terapii také prospěšná.
Zdroj: https://www.webmd.com/depression/guide/diet-recovery