Orální onemocnění může mít mnoho podob. Úlevu při bolesti a podráždění přinesou i domácí prostředky

Orální onemocnění často ignorujeme a reagujeme až v případě, že se objeví ostrá bolest. V dutině ústní se ale mohou projevit zánětlivá onemocnění střev nebo některá nádorová onemocnění. Pokud tedy pozorujeme změny, měli bychom okamžitě vyrazit k lékaři. Samozřejmostí je i každodenní hygiena a pravidelná návštěva zubního lékaře.

Afty, herpetický zánět a kandidóza

Afty jsou často následkem drobných poranění v dutině ústní, stresu, hormonálních změn i konzumace některých potravin. Afty jsou bílé a mají krvavý okraj, většinou se léčí podáváním antiseptik. Nepříjemným onemocněním je také herpetický zánět úst a dásní. Projevuje se otoky, zarudnutím, puchýři a vysokou horečkou. Léčí se antivirotiky ve formě krému.

Doporučený článek:  "Cena je uvedena za sto gramů, měl jste lépe číst," usadil mě arogantní číšník při reklamaci částky

Kandidóza je způsobena oslabenou imunitou. Obvykle se projevuje jako malé bílé skvrny, které nepříjemně bolí. Léčí se antimykotiky. Nemoc lichen planus se vyznačuje lézemi, které připomínají bílou síťku na vnitřní straně tváře a po stranách jazyka. Léčí se u dermatologa. Bílý povlak na jazyku může být způsobený mykózou, bakteriální stomatitidou nebo spálou, ale i špatnou ústní hygienou. Podle příčiny se následně stanoví léčba.

Zdroj obrázku: Freepik

Halitóza, leukoplakie a orální zánět

Halitóza neboli zápach z úst způsobují bakterie, které rozkládají zbytky potravy. Příčinou může být špatná ústní hygiena, infekce v ústech a nedostatečné slinění. Mapovitý jazyk se vyznačuje nepravidelnými zarudlými skvrnami. Obvykle je způsoben zánětem. Leukoplakie je bílá skvrna na jazyku nebo sliznici, která se často objevuje u kuřáků nebo alkoholiků, ale i po podráždění sliznice.

Doporučený článek:  Na tvaru těstovin záleží, každý se hodí k jinému pokrmu. Zůstávat nemusíme ani u klasiky

Orální zánět mohou způsobit viry, plísně, bakterie nebo alergická reakce. Projevuje se bolestí, pálením a zarudnutím. Přestože domácí léčba nenahradí odborníka, někdy pomohou bylinky. Můžete si připravit nálev ze šalvěje nebo heřmánku k vyplachování úst, případně ústa vyplachovat peroxidem vodíku či odvaru ze lněného semínka. Dobře funguje i solný roztok.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health
.

Doporučené články