Díky obyčejnému plevelu porostou rajčata mnohem rychleji a obsypou se bohatými plody

Většina lidí vnímá kopřivu jako plevel, od kterého je lepší se držet dál. Na druhé straně jsou lidé, kteří vědí, že tento plevel je zlatým pokladem léčivých vlastností. Navíc všichni pěstitelé rajčat by se s nimi měli spřátelit. Díky hnojivu z kopřivy, které si můžete snadno připravit, budou vaše rajčata šťavnatá a budete mít bohatou úrodu.

Bohaté složení hnojiva rovná se bohatá úroda

Kopřiva má vysoký obsah dusíku, draslíku a hořčíku, které jsou jednou z hlavních živin pro bohatý růst rajčat. Kopřiva je dále plná železa, vápníku, křemíku a zinku. Tyto prvky ovlivňují kvetení a růst plodin. Rajčata mají ráda časté hnojení, ale je třeba dávat pozor, protože jsou náchylná na útoky plísňových chorob a škůdců. Kopřivové hnojivo působí jako posilující koktejl, díky kterému ožijí i slabé sazenice.

Doporučený článek:  Stačí rozpustit ve vodě a zažívací problémy zmizí. Vyzkoušejte netradiční nápoje z různých koutů světa

Není možné přehlédnout, že oproti syntetickým hnojivům je toto přírodní hnojivo lepší alternativa. Nemá negativní vliv na půdu ani na samotnou zeleninu. Přesně víte, co vaše hnojivo obsahuje, a nemusíte se bát chemických přísad. Díky tomu je pěstování zdravých a organických rajčat nejen možné, ale i mnohem jednodušší.

Zdroj obrázku: Freepik

O hnojivu musíte přemýšlet už na jaře

Kopřiva obsahuje nejvíce prospěšných látek před rozkvětem. Duben a květen jsou nejlepší čas na sklizeň. Výroba hnojiva je velmi jednoduchá a zvládne to i začínající zahradník. K přípravě budete potřebovat 1 kg čerstvé kopřivy a 10 litrů vody. Listy kopřivy nakrájejte na menší kousky a vložte na dno kbelíku. Zalijte vodou a nechte stát týden nebo dva, aby mohlo hnojivo fermentovat. Délka času stání hnojiva závisí také na počasí. Je-li venku teplo, hnojivo bude připraveno dříve. Jednou denně obsah kbelíku promíchejte.

Doporučený článek:  Dýně je jako stvořená pro kulinářské umění. Každý druh nabízí jiné možnosti zpracování

Fermentační proces může vést k ostrému a nepříjemnému zápachu. Hnojivo je připraveno, když z povrchu zmizí pěna. Předpokladem úspěchu při pěstování rajčat je použití zředěného hnojiva v poměru 1 : 10. Je důležité směs rozředit, protože koncentrovaná by mohla poškodit rajčata. Pro nejlepší výsledky používejte hnojivo jednou za dva týdny. Rostliny budou růst rychleji a nemoci se škůdci se budou vašim rajčatům vyhýbat širokým obloukem.

Zdroj: https://www.nature-and-garden.com/gardening/fermented-nettle-tea-tomato-treatment-prevention.html
.

Doporučené články