Vláknina je důležitá pro zdravé trávení. Zdrojem je zelenina, ořechy nebo luštěniny

Vyvážená strava má pozitivní vliv nejen na zdraví, ale také na udržení zdravé tělesné hmotnosti. Vláknina z potravy je jednou z nejdůležitějších ingrediencí v menu. Vláknina podporuje peristaltiku střev, usnadňuje defekaci a uvolňování nepotřebných kilogramů, má příznivý vliv na hladinu glukózy v krvi.

Důležitost vlákniny ve stravě

Vláknina z potravy je důležitá pro celý trávicí systém. Spotřeba výrobků s vysokým obsahem vlákniny v potravě umožňuje snížit riziko metabolických chorob. Podporuje také vývoj střevní bakteriální flóry, jejíž správné složení určuje fungování imunitního systému. Další výhodou konzumace správného množství této složky je regulace trávicích procesů a absorpce živin. Strava bohatá na vlákninu pomáhá chránit před zácpou nebo obezitou.

Doporučený článek:  Podvýživa přináší nepříjemné zdravotní potíže. Tělo ocení pravidelný a vyvážený jídelníček

V případě příliš malého množství vlákniny dodávaného do těla mohou být účinky zpočátku dosti triviální, ale často končí nepříjemnými chorobami. Mezi první příznaky patří bolest břicha, plynatost nebo arytmie. Další fází může být rakovina tlustého střeva nebo apendicitida. Lidé, kteří sahají po výrobcích bohatých na vlákninu, mají nižší riziko, že se u nich vyvine cukrovka 2. typu nebo ateroskleróza.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdroje vlákniny

Největší množství vlákniny v potravě se nachází v čerstvém ovoci. Nejlepšími zdroji jsou banány, hrušky, jablka, ostružiny, maliny, rybíz, sušené broskve a meruňky. Dalším cenným zdrojem jsou cereální výrobky, ořechy mají relativně největší množství vlákniny ze všech potravin. Určitě byste měli do stravy zahrnout kukuřičné lupínky, celozrnné těstoviny, pšeničné otruby, dýňová semínka, celozrnný chléb, pšeničné vločky, žitné vločky, hnědou rýži, sezam a kokos.

Doporučený článek:  Zelenina nesmí chybět v žádném jídelníčku. Některá ale může vážně uškodit ledvinám

V případě zeleniny, stejně jako ovoce, jsou džusy zdrojem malého množství rostlinných vláken. Lepší je čerstvá a syrová zelenina. Je dobré do stravy zařadit fazole, křen, česnek, bílé fazole, červené fazole, hrášek, mrkev, petržel a celer. Největší obsah vlákniny mají především luštěniny.

Zdroj: https://therahealth.com.au/the-importance-of-fibre/
.

Doporučené články