Slunečnicová semínka jsou poklad, kterého si můžeme dopřát plné hrsti. Zkrotí cholesterol i vysoký tlak

Slunečnici známe všichni. Tato rostlina pochází se Severní Ameriky, přičemž v Evropě se pěstuje od 16. století pro dekorativní, potravinářské, průmyslové a léčebné účely. Kvete od jara do října a může dorůst až do výšky 3 metrů. Jedna jediná slunečnice může obsahovat až 2 tisíce semínek, která mají jemnou ořechovou chuť. Rovněž se používají k výrobě slunečnicového oleje.

Obsahují spoustu vitamínů

Slunečnicová semínka jsou bohatá na bílkoviny, zdravé tuky, antioxidanty a fytosteroly, které snižují hladinu cholesterolu v krvi, čímž snižují riziko srdečních chorob a rakoviny. Najdeme v nich také vitamín E, vitamín A, vitamíny skupiny B, železo, vápník, draslík, hořčík, selen, měď a zinek. Jsou ale poměrně kalorická.

Pravidelná konzumace slunečnicových semínek snižuje krevní tlak, posiluje a utěsňuje cévy a snižuje hladinu LDL cholesterolu. Podle některých výzkumů mohou být semínka účinná v boji proti cukrovce. Podporují imunitní systém a zvyšují schopnost bojovat s viry. Slunečnicová semínka obsahují zdravé tuky a minerály, které jsou nezbytné pro zdraví kostí. Vysoký obsah vlákniny má pozitivní vliv na fungování trávicího systému.

Doporučený článek:  Klíčem k dlouhověkosti je správná strava. Některé produkty je lepší rovnou vyškrtnout
Zdroj obrázku: Freepik

Jak a s čím je konzumovat?

Slunečnicová semínka jsou skvělá a zdravá svačina. Někdo je nejraději jí syrová, další preferuje jejich opraženou variantu. Lze je opéct na suché pánvi nebo na olivovém oleji a jíst je samostatně či v salátech a polévkách, případně při domácím pečení. Opražením semínek na suché pánvi a jejich následným rozmixováním získáme výborné slunečnicové máslo.

Slunečnicový olej je obecně považovaný za zdravý. Rafinovaný má delší trvanlivost, nerafinovaný má ale víc prospěšných živin. Je bohatý na omega-6 mastné kyseliny, jedna polévková lžíce pokryje doporučenou denní spotřebu. Nejlepší je používat ho zastudena, pro smažení se příliš nehodí. Polynenasycené mastné kyseliny jsou totiž náchylné na vysokou teplotu.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8445494/, https://www.researchgate.net/figure/Effect-of-sunflower-seeds-on-cholesterol-and-LDL-levels_tbl1_336642948, https://joybauer.com/photo-gallery/best-foods-for-high-blood-pressure/sunflower-seeds/, https://pharmeasy.in/blog/health-benefits-of-sunflower-seeds/, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-sunflower-seeds
.

Doporučené články