Při přípravě oběda je to nepostradatelný pomocník každé hospodyňky. Ať už máte mlýnek plastový, nebo dřevěný, dokáže usnadnit práci a dochutit každé jídlo. Mluvíme zde o mlýnku na sůl a pepř. I když se jedná o jednoduché zařízení, málokdo tuší, že v mlýnku můžeme mlít i jiné koření, které má tvar malých pevných zrnek. Koření se v mlýnku rozdrtí. Většinou je na každý druh koření jeden mlýnek, abychom ho nemuseli pracně čistit. Mlýnek má i skrytou funkci, o které málokdo ví.
Historie mlýnku na koření
Už v pravěku se na mletí obilí a různého koření používal mírně zaoblený kámen a malé ruční drtidlo. Toto bylo předchůdcem mlýnku na sůl a pepř, jaký dnes používáme a bez kterého si vaření neumíme představit. Dříve se primárně vyráběly mlýnky kamenné, dnes už je většina mlýnků vyrobena z litiny.
Na co všechno můžete použít mlýnek?
I když se mlýnek zdá jako jednoduché zařízení, které je určené pouze na namletí soli a pepře, má i další výhody. Mlýnek vám může posloužit při mletí různých semínek, například sezamových nebo lněných. Dále ho můžete použít na namletí sušenek, které mohou sloužit jako ozdoba na dorty a zákusky. V poslední řadě si díky mlýnku můžete i namlít kávová zrna, pokud nemáte mlýnek přímo na kávu. Díky tomu, že můžete mlýnek na sůl a pepř využít i při dalších činnostech, nemusíte kupovat další zbytečná zařízení.
Skrytá funkce mlýnku
Málokdo ví o skryté funkci, kterou v sobě mlýnek ukrývá. Tuto funkci má úplně každý typ mlýnku na sůl a pepř. Na mlýnku si můžete nastavit, jak chcete, aby byl pepř namletý. Chcete ho spíše hrubý na steak, nebo jemný do polévky? Není problém. Nejdříve mlýnek otočte dnem vzhůru, čímž setřesete obsah. Potom pomocí utahovacího šroubku mlýnek nastavíte. Čím více šroubek utáhnete, tím jemněji bude mlýnek mlít.
Zdroj: https://www.epicurious.com/expert-advice/9-surprising-things-you-can-grind-in-your-pepper-mill-article