Medvědí česnek je poklad, který se vyplatí nasbírat do zásoby. Při jeho sběru ale pozor

Medvědí česnek nemá s klasickým česnekem nic společného, ale obdobně jako on je známý po staletí, staří Germáni jej používali jako univerzální lék na řadu neduhů. Podle legendy totiž dodával sílu medvědům, kteří se probudili ze zimního spánku, uměl tedy vlít energii do žil i lidem. Medvědí česnek je oblíbený pro svou chuť s česnekovým aroma, ale používá se i pro léčebné účinky. V čem pomůže a na co si dát u této rostliny pozor?

Z lesa i ze zahrádky

Medvědí česnek se dostává do širokého povědomí, dnes lze již zakoupit čerstvě natrhané listy v supermarketu nebo v obchodu se zeleninou. Znalci se nemusí bát jej sbírat v lesích, kde se objevují první listy ke sběru v období března a dubna, v květnu vykvétá bílými kvítky, které sice taktéž voní po česneku, ale nejsou jedlé. Používají se pouze listy, které jsou asi 20–30 centimetrů dlouhé a nápadně připomínají listy konvalinek, proto pozor na záměnu. Po požití konvalinkových listů může dojít k otravě s fatálními následky.

Doporučený článek:  Květy i plody černého bezu patří k tomu nejcennějšímu, co příroda v létě nabízí
Zdroj obrázku: Freepik

Síla léčivých účinků

Listy medvědího česneku obsahují velkou dávku vitamínů C, A nebo řady B, minerálních prvků, jako jsou železo, zinek, hořčík nebo vápník, a další antioxidanty včetně fenolových kyselin. Z toho důvodu se užívá při kašli, protože usnadňuje odkašlávání. Podporuje imunitu a vzhledem k obsahu sirných sloučenin pomáhá při chřipce a nachlazení. Čistí trávicí a dýchací trakt od patogenních bakterií. Vlivem obsažených sirných sloučenin je bojovníkem proti rakovině. Jeho účinky ale sahají i dále, protože účinně zabraňuje srdečním obtížím včetně arytmie a snižuje riziko mozkového krvácení a infarktu.

Doporučený článek:  Nenechte stres vyhrát. Bylinky sníží jeho hladinu přirozeně a na dlouhou dobu

Při revmatu i na posílení vlasů a nehtů

Medvědí česnek by měli zařadit do jídelníčku i lidé s diagnostikovaným revmatickým onemocněním, protože síra pomáhá regenerovat a má analgetické a protizánětlivé účinky. K tomu snižuje hladinu tuků a cholesterolu v krvi. Bránit by se mu neměly ani ženy, které trápí vzhled kůže, vlasů nebo nehtů. Medvědí česnek ale není pro každého. Rozhodně by se jeho konzumaci měli vyhnout pacienti s předepsanými antikoagulanty. Není vhodný pro děti ani těhotné. Medvědí česnek může ublížit také lidem trpícím na žaludeční vředy.

Zdroj: https://www.nationaltrust.org.uk/prior-park-landscape-garden/features/wonderful-wild-garlic
.

Doporučené články