Nejen šípky. Na podzim se vyplatí nasbírat i méně tradiční arónii, černé kuličky prodlužují mládí

Arónie se již léta používá v boji proti nachlazení a chřipce, a to kvůli bohatství vitamínů a minerálů, které podporují imunitní systém. Tyto plody ale mají obrovský vliv na práci srdečního svalu i celého cévního systému v lidském těle. Proč je arónie tak zdravá a jaký je nejlepší způsob její konzumace?

Je bohatá na vitamíny a minerály

Arónie je keř z čeledi růžovitých, který dosahuje výšky až 4 metrů. Nemá vysoké nároky na pěstování a dá se vysadit i v našich podmínkách. Nejcennější na ní jsou plody – malé černé kuličky připomínající borůvky. Kvůli jejich bohatému složení bychom je měli konzumovat pravidelně. Obsahují totiž vitamín C, vitamíny skupiny B, draslík, fosfor, vápník, hořčík, jód, třísloviny a pektiny.

Výzkumy ukazují, že pravidelná konzumace arónie po dobu několika týdnů snižuje krevní tlak a vstřebávání glukózy do krevního řečiště. Zabraňuje hromadění cholesterolu v cévách a chrání je tak před aterosklerózou. Plody mají rovněž pozitivní vliv na nervový systém a tvorbu nových nervových buněk, díky čemuž předchází vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Zdroj obrázku: Freepik

S čím vším nám pomůže?

Plody arónie urychlují metabolismus a zlepšují látkovou výměnu v celém těle. Regulují trávení, podporují činnost střev a tiší záněty žaludku. Podporují proto udržení zdravé tělesné hmotnosti. Pravidelná konzumace snižuje množství viscerálního tuku a vitamíny a antioxidanty ovlivňují stav pokožky, vlasů a nehtů, zabraňují předčasnému stárnutí a nadměrné ztrátě vody.

Doporučený článek:  Rychlejší metabolismus a snazší trávení: bylinky se vyplatí zařadit do jídelníčku po celý rok

Čaj nebo šťáva z arónie jsou výborné v boji proti nachlazení. Díky obsahu vitamínu C mobilizují imunitní systém a chrání před působením virů na organismus. Zdravotní výhody můžeme čerpat i ze sušeného ovoce, které lze použít jako základ do čaje nebo doplněk do dezertů. Lze ho koupit i v práškové formě a přidávat do jogurtů. I v této formě si totiž zachovává své bohatství vitamínů a minerálů.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/aronia-berries, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6266992/, https://www.mdpi.com/2072-6643/14/13/2688/pdf, http://researchtrends.net/tia/article_pdf.asp?in=0&vn=21&tid=26&aid=6603, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4192974/, https://www.eurekaselect.com/194657/article, https://www.shorelinefruit.com/blog/aronia-berries-one-of-the-most-powerful-superfoods, https://resyncproducts.com/blogs/resync-blog/most-valuable-antioxidant-showdown-during-flu-season-elderberry-vs-aronia-chokeberry, https://cs.wikipedia.org/wiki/Temnoplodec, https://www.healthline.com/nutrition/aronia-berries
.

Doporučené články