Chia semínka lze zařadit do jídelníčku snadno. Tři lžičky denně posílí tělo proti všem neduhům

O chia semínkách jste již určitě slyšeli. V posledních letech se téměř nemluví o ničem jiném, a to nejen z hlediska konzumace, ale také jejich využití v kosmetickém průmyslu. Odkud ale chia semínka pocházejí a v čem spočívá jejich účinnost? Chia semínka jsou skutečným pokladem, zejména pokud se jedná o účinky na pleť.

Chia semínka mají spoustu užitečných vlastností

Chia semínka jsou důležitá nejen pro zdraví, ale také pro pokožku. A odkud vlastně semínka přišla? Jedni říkají, že jejich název znamená sílu, proto je aztéčtí bojovníci používali v boji, aby měli fyzickou i psychickou kondici. Název ale může pocházet také ze slova „chian“, které znamená „mastný“. Chia semínka byla v dřívějších dobách platidlem, dokonce se obětovala bohům. Jejich používání bylo jednu dobu zakázané, nyní se ale zase těší velké oblibě.

Doporučený článek:  3 jedinečné účinky, které skrývá kurkuma: tělo hodí do kondice nejen před Vánoci
Zdroj obrázku: Freepik

Chia semínka jsou malé kuličky, které mají průměr asi jeden milimetr. Jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, kterých mají třikrát víc než losos. Obsahují také vitaminy E, B1, B3 a minerální látky, jako je vápník, fosfor nebo železo. Navíc obsahují i vlákninu, která podpoří správnou funkci trávicího systému.

Chia semínka neobsahují lepek

Chia semínka jsou oblíbená také z jiných důvodů. Obsahují spoustu hořčíku, vápníku, ale také železa. Jsou vhodná také pro celiaky, protože neobsahují lepek. Hodí se do redukční diety díky nízkému glykemickému indexu a díky tomu budete mít regulován krevní cukr. Vyplatí se je zařadit do jídelníčku také z dalších důvodů – snížíte si cholesterol, působí preventivně proti srdečním onemocněním nebo pro posílení imunity.

Doporučený článek:  Banány jsou plné vitamínů, draslíku i hořčíku. Hodí se jako sladká svačina, která zasytí

Chia semínka ale musíte jíst s mírou, protože se jimi můžete snadno předávkovat. Denní dávka by tak neměla přesáhnout 15–20 gramů, což jsou asi tři lžičky. Pokud toto dodržíte, můžete se těšit na jejich blahodárné účinky. Konzumací chia semínek podpoříte své zdraví a poznáte na sobě, že se cítíte lépe.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chia-seeds
.

Doporučené články