Každá hospodyňka by měla vědět, jak zachovat čerstvost surovin co nejdéle. Zavařování patří mezi způsoby, jak prodloužit nejen trvanlivost potravin, ale také jejich chuť. Vypadá to jako složitý proces, ale opak je pravdou. Pokud víte, jak na to, můžete si práci v mnohém ulehčit. Jako maso konzervovat ve sklenicích a jak uchovat jeho vlastnosti po celou dobu? Poradíme triky, díky kterým bude zavařování jednodušší.
Zavařování potravin se znovu vrací jako trend
Mnozí z nás to znají, pravidelně zavařují například okurky nebo květák. Zavařovat se může dokonce i ovoce. Zkuste nyní zachovat také masu jeho vlastnosti. V zimě pak budete rádi za každou sklenici, kterou si budete moci dát. Zavařování se hodí v případě, že nemáte čas vařit nebo si chcete dopřát svačinku na výlet. Na co si dát při zavařování masa pozor a jak s tím vůbec začít?
V první řadě je nutné si připravit maso. Může to být svíčková panenka v omáčce, ale také karbanátky nebo masové kuličky. Jestliže nemáte omáčku, můžete maso zalít vývarem. Jako druhý krok budete muset vyčistit sklenice i víčka, které budete na zavařování potřebovat. Kousky masa dejte do sklenice, zalijte omáčkou nebo vývarem a nechte pod víčky několik centimetrů místa.
Sklenice musí být pečlivě uzavřené
Na dno velkého hrnce dejte utěrku. Zavařovací sklenice se tak nepoškodí ani neprasknou. Musí být ale pečlivě uzavřené, proto kontrolujte těsnost víčka. Nakonec zalijte vodou, a jestli studenou, nebo horkou, záleží na tom, zda jste do nich dávali horké nebo studené maso. Vše nakonec zakryjte a vařte asi 20–60 minut. Délka vaření bude záviset na velikosti sklenice.
Po uvaření vyndejte sklenice a nechte je vychladnout. Za 24 hodin je dejte zase vařit a po třetím zavaření už jsou sklenice připravené. A jak dlouho můžete maso takto uchovávat? Klidně až půl roku, jestli je do té doby nesníte. Maso ale můžete pasterizovat také v troubě. Je to další způsob, jak zpracovat nejen maso, ale také zeleninu.
Zdroj: https://www.theprairiehomestead.com/2015/01/canning-meat.html