Makový závin během pečení snadno popraská. Zkušené pekařky radí triky, díky kterým se vždy povede

Makovec symbolizuje prosperitu pro nadcházející rok, takže se vyplatí připravit jej s náležitou péčí. Prasklé těsto nezmění chuť výsledného koláče, ale určitě nepotěší žádnou z hospodyň. Naštěstí je důvod docela jednoduchý a můžete se mu snadno vyhnout.

Tato chyba ničí dokonalé pečení

Pečení makového koláče nemusí být tak jednoduché, jak se zdá. Koláč může způsobit problémy zejména amatérským cukrářům, kteří právě začínají své dobrodružství s přípravou závinů. Během tohoto procesu se vzduch často tlačí na povrch koláče zevnitř. Důvodů, proč makový závin během pečení praskne, může být hned několik.

Doporučený článek:  Žádné mazání oblíbenou náplní. Zalít palačinky omáčkou zní možná hloupě, ale chuť každého přesvědčí

Za praskání může nejčastěji nesprávný poměr složek, je-li v makovém koláči příliš mnoho kvasinek, těsto bude růst příliš rychle a výsledkem bude prasknutí při pečení. Aby vám makový koláč během pečení nepraskl, měli byste uhnětené těsto odložit na 2–3 hodiny. Pokud jde o ideální množství kvasinek, mělo by to být kolem 5 gramů sušeného nebo 15 gramů čerstvého droždí na kilogram mouky.

Zdroj obrázku: Freepik

Další důvody

Nedostatečně přidané droždí může být také důvodem, proč makový koláč praská. Existuje však také další důvod, proč se v těstě objevují nežádoucí trhliny. Za tento stav může také maková nádivka, nebo přesněji řečeno příliš mnoho náplně. Abyste těsto udrželi v pěkném tvaru, zabalte jej potravinovou fólií. Abyste se vyhnuli prasklému koláči, pomalu jej pomocí fólie zatáčejte.

Doporučený článek:  Profesionální kuchaři prozradili trik, díky kterému budou palačinky vždy tenké jako papír

Pokud vám už náhodou koláč praskl, nemusíte zoufat, není to žádná tragédie a je to situace, ve které se jednou za čas ocitne každá zkušená pekařka. Pokud vám prasklina vadí, můžete ji jednoduše zakrýt chutnou polevou. V případě většího poškození můžete použít kandované ovoce. Jednoduše koláč ozdobte a určitě nedovolte, aby skončil v koši.

Zdroj: https://www.quick-german-recipes.com/poppy-seed-roll.html
.

Doporučené články