Pravé kakao nemá s přeslazeným nápojem nic společného. V obsahu antioxidantů je cennější než jablko

Přírodní kakao v sobě skrývá mnoho cenných vlastností. Nepleťte si ho však se sladkou čokoládou. Přírodní kakao samo o sobě nemá sladkou chuť, může se však stát skvělou ingredienci do různých jídel. Dokáže snížit tlak a zabraňuje i srdečním chorobám.

Výživové hodnoty

Kakao by nemělo v jídelníčku chybět. Je nejen velmi chutné, ale také zdravé. Kakao obsahuje více než 300 cenných složek. Týká se to mimo jiné mastných kyselin, metylxantinů a aminokyselin – tryptofanu, tyraminu a serotoninu. Kakao je také vynikajícím zdrojem polyfenolů, široce působících antioxidantů. Sto gramů kakaa obsahuje až 14krát cennější antioxidanty než jablko.

Doporučený článek:  Pravý med od falešného odlišuje jiná krystalizace a tekutost

Díky takovému vzácnému složení má kakao řadu zdravotních vlastností. Jsou to především protizánětlivé, antialergické, antioxidační a antiapoptické vlastnosti. Další skvělé vlastnosti kakaa jsou, že snižuje riziko cukrovky, regeneruje tělo po fyzické námaze, zvyšuje sexuální touhu, zabraňuje obezitě, zpomaluje procesy stárnutí, snižuje krevní tlak a zabraňuje srdečním chorobám.

Zdroj obrázku: Freepik

Ne každé kakao je zdravé

Na trhu je k dostání mnoho druhů kakaa a výrobky, které předstírají, že jsou kvalitní. Ne všechny jsou stejně zdravé. Při nákupu věnujte pozornost složení produktu. Nejlepší volbou bude 100% kakao bez přísad ve formě cukru nebo barviv. Stojí za to vyhnout se takzvaným čokoládovým výrobkům. Některé z nich obsahují pouze 10 procent kakaa.

Doporučený článek:  Nezralé avokádo je hořké. Vložením do sáčku bude připravené k jídlu rychleji

Jak jsme již uvedli, výběr správného produktu je rozhodující. Potom stačí zalít kakao horkým mlékem a důkladně promíchat. Namísto tradičního kravského mléka se mohou použít rostlinné alternativy, kokosové, mandlové nebo sójové mléko. Tento základní recept však lze také vylepšit. Díky vhodným přísadám může kakao získat nejen novou a výraznější chuť, ale také další účinky. Skvělý nápad na dlouhé zimní večery je kakao s kardamomem.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-cocoa-powder
.

Doporučené články