Houbu s názvem liška obecná známe asi všichni. Je to běžná lesní houba velmi ceněná mezi gurmány pro svou skvělou chuť a prospěšné vlastnosti. Lišky mají charakteristicky žlutou barvu a klobouček s průměrem 1 až 7 centimetrů. Za příznivých podmínek mohou vyrůst až 15 centimetrů do výšky. Spodní strana kloboučku má podobu vláknitých záhybů. Nožka má vždy stejnou barvu jako klobouk. Dužnina je světlejší než zbytek houby.
Sbírejte jen houby, které bezpečně znáte
Mladé lišky mají jemnou chuť, ty starší bývají spíš pepřové. Houby by měly být pevné, kompaktní a masité. Lišky patří k nejzdravějším houbám, které lze připravit bez předvaření. Jsou chutné a ceněné pro svou odolnost vůči dlouhému skladování. Zajímavé je, že tyto houby jsou také odolné vůči červům a jiným škůdcům.
Pokud sbíráte lišky v lese, je nutné umět je bezpodmínečně odlišit od jiných, jedovatých druhů. Pak se nám na talíř dostane houba s obsahem kyseliny trametonolinové, která se používá při léčbě virové rakoviny a hepatitidy. Za zmínku stojí, že lidové léčitelství od pradávna uznávalo lišky jako lék proti červům a parazitům v těle.
Čím vším lišky prospívají?
Klobouky lišek jsou plné vitamínů – najdeme v nich vitamín A, B1, B2, C, D, PP a E. Obsahují také poměrně hodně minerálních solí, železa, zinku, draslíku, jódu, síry, vápníku, mědi, manganu a fluoru. 90 % hub sestává z vody a zbývajících 10 % tvoří bílkoviny, sacharidy a tuky. 100 gramů lišek obsahuje pouhých 38 kcal, jsou tedy velmi nízkokalorické.
Lišky jsou skvělým zpestřením jídelníčku vegetariánů. Je to díky malému, ale stále podstatnému obsahu bílkovin složených z exogenních aminokyselin. Stejně jako u jiných jedlých hub jsou lišky zdrojem vlákniny, která hraje důležitou roli v procesu trávení. Bohužel je tato látka těžko stravitelná, proto je lepší jíst houby v menším množství nebo spolu s lehce stravitelnou zeleninou.
Zdroj: https://www.verywellfit.com/chanterelle-mushroom-nutrition-facts-and-health-benefits-5024882