Superpotravina z podzimní zahrady: arónie posílí organismus před zimou, skvěle působí ale po celý rok

Černá jeřabina, černý jeřáb, temnoplodec černoplodý neboli arónie. Mnoho názvů, za kterými se skrývá jedinečný zahradní keř s plody řadícími se mezi tuzemské superpotraviny. Syrové jsou nakyslé a trpké, ne nadarmo se arónii kvůli svírání v hrdle po konzumaci v angličtině říká „chokeberry“. Výtečně ale chutná arónie zpracovaná v džemech nebo sirupech, nadto má blahodárné účinky na zdraví. Je naditá vitamíny a antioxidanty, posiluje imunitu, léčí vysoký krevní tlak, ale je také ochranou proti kardiovaskulárním onemocněním nebo Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou. Jaké jsou další důvody, proč se vydat na podzimní sběr těchto plodů?

Bojovník proti volným radikálům

Superpotraviny mají výrazný vliv na zdraví. Černý jeřáb to rozhodně splňuje, protože jeho plody jsou zdrojem vitamínů C, E, A a skupiny B (B1, B2, B3 a B6), také flavonoidů a mnoha minerálů, jako jsou draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, měď nebo mangan. Je urputným bojovníkem proti volným radikálům, obsahuje totiž kromě flavonoidů také antokyany, fenolové kyseliny a pektiny. Z pohledu odborníků se tak jedná o vitamínovou smršť, kterou lze posílit zdraví před zimou, kdy vládne sychravé počasí a lidé podléhají nachlazení.

Doporučený článek:  Při problémech se štítnou žlázou je důležitá změna jídelníčku. Alkohol a nezdravé pochoutky rovnou vyhoďte
Zdroj obrázku: Freepik

Černé ovoce na podporu mozkové činnosti

Arónie je ovoce s mimořádně blahodárnými vlastnostmi na zdraví, kromě antivirových účinků pomáhá zlepšit krevní obraz a vidění. Velmi vhodná je konzumace plodů temnoplodce na posílení kognitivních funkcí a zlepšení mozkové činnosti. Vzhledem k obsaženému vitamínu E a antioxidantům jsou tyto tmavé jeřabiny balzámem pro pleť, protože hloubkově regenerují pokožku, zlepšují stav vlasů a nehtů. Podle mnohých vynikají anti-aging účinky, proto se používají při přípravě domácí kosmetiky. Po šťávě z arónie by měli sáhnout zároveň pacienti s kardiovaskulárními potížemi, protože snižuje vysoký krevní tlak i riziko aterosklerózy, infarktu nebo mrtvice.

Nenáročná rostlina ze Severní Ameriky

Keře arónie zažívají v tuzemsku renesanci, ale do Evropy se dostaly už na začátku 18. století. Nejprve se používaly pro okrasu, ale o zdravotních účincích malvic se svíravou chutí byli přesvědčeni už severoameričtí Indiáni. Rostlina není náročná na pěstování a v současnosti existuje mnoho různých kultivarů, jako keř se používá také namísto zeleného plotu. Plody arónie miluje drobné ptactvo, skrze jejich trus se rozšiřují keříky do velké vzdálenosti.

Zdroj: https://www.ecowatch.com/aronia-berry-health-benefits-2655083353.html
.

Doporučené články