Superpotravina z podzimní zahrady: arónie posílí organismus před zimou, skvěle působí ale po celý rok

Černá jeřabina, černý jeřáb, temnoplodec černoplodý neboli arónie. Mnoho názvů, za kterými se skrývá jedinečný zahradní keř s plody řadícími se mezi tuzemské superpotraviny. Syrové jsou nakyslé a trpké, ne nadarmo se arónii kvůli svírání v hrdle po konzumaci v angličtině říká „chokeberry“. Výtečně ale chutná arónie zpracovaná v džemech nebo sirupech, nadto má blahodárné účinky na zdraví. Je naditá vitamíny a antioxidanty, posiluje imunitu, léčí vysoký krevní tlak, ale je také ochranou proti kardiovaskulárním onemocněním nebo Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou. Jaké jsou další důvody, proč se vydat na podzimní sběr těchto plodů?

Doporučený článek:  Hydratovat tělo v létě pomohou i vybrané druhy zeleniny a ovoce

Bojovník proti volným radikálům

Superpotraviny mají výrazný vliv na zdraví. Černý jeřáb to rozhodně splňuje, protože jeho plody jsou zdrojem vitamínů C, E, A a skupiny B (B1, B2, B3 a B6), také flavonoidů a mnoha minerálů, jako jsou draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, měď nebo mangan. Je urputným bojovníkem proti volným radikálům, obsahuje totiž kromě flavonoidů také antokyany, fenolové kyseliny a pektiny. Z pohledu odborníků se tak jedná o vitamínovou smršť, kterou lze posílit zdraví před zimou, kdy vládne sychravé počasí a lidé podléhají nachlazení.

Doporučený článek:  Zlatý poklad mezi kořením: kurkuma zažene nachlazení, zklidní trávení a pomůže předejít rakovině
Zdroj obrázku: Freepik

Černé ovoce na podporu mozkové činnosti

Arónie je ovoce s mimořádně blahodárnými vlastnostmi na zdraví, kromě antivirových účinků pomáhá zlepšit krevní obraz a vidění. Velmi vhodná je konzumace plodů temnoplodce na posílení kognitivních funkcí a zlepšení mozkové činnosti. Vzhledem k obsaženému vitamínu E a antioxidantům jsou tyto tmavé jeřabiny balzámem pro pleť, protože hloubkově regenerují pokožku, zlepšují stav vlasů a nehtů. Podle mnohých vynikají anti-aging účinky, proto se používají při přípravě domácí kosmetiky. Po šťávě z arónie by měli sáhnout zároveň pacienti s kardiovaskulárními potížemi, protože snižuje vysoký krevní tlak i riziko aterosklerózy, infarktu nebo mrtvice.

Doporučený článek:  Nadbytek soli je nebezpečný, ale také zbytečný. Bílý jed lze jednoduše nahradit

Nenáročná rostlina ze Severní Ameriky

Keře arónie zažívají v tuzemsku renesanci, ale do Evropy se dostaly už na začátku 18. století. Nejprve se používaly pro okrasu, ale o zdravotních účincích malvic se svíravou chutí byli přesvědčeni už severoameričtí Indiáni. Rostlina není náročná na pěstování a v současnosti existuje mnoho různých kultivarů, jako keř se používá také namísto zeleného plotu. Plody arónie miluje drobné ptactvo, skrze jejich trus se rozšiřují keříky do velké vzdálenosti.

Zdroj: https://www.ecowatch.com/aronia-berry-health-benefits-2655083353.html
.

Doporučené články