„Zhubla jsi jen to, co jsi měla ve střevech,“ pousmála jsem se nad kamarádčinou zázračnou dietou

Týdny jsme se nemohli domluvit, ale tento víkend to konečně klaplo. Vyrazila jsem s kámoškou Evou na kafíčko v naší oblíbeném kavárně. Bylo fajn se s ní zase vidět po delší době. Při objednávání si všimnu, že si dává jenom malé černé kafe a odmítá zákusek, který by si obvykle dala. Zvedla obočí a řekla, že drží dietu. Byla jsem zvědavá, protože vím, že to nebyla její první dieta co držela. Tak mě upoutalo, jaká to bude tentokrát.

„Za poslední týden jsem zhubla několik kilogramů,“ řekla s hrdostí v hlase. Oči jí zářily, když měla možnost mluvit o svém úspěchu. Zajímalo mě, co dělá, aby tak rychle zhubla. Odpověděla mi, že jí  velmi málo a její dieta je založena primárně na hladovění, omezení příjmu jídla. Byla jsem překvapená a znepokojená. Vím, že hubnutí vyžaduje trpělivost a odhodlání, ale tohle mi připadalo opravdu drastické.

Doporučený článek:  Bernard Fest letos vyvrcholí koncertem skupiny Kabát

Snažila jsem se vybrat slova opatrně, ale nešlo mi to. „Evo, to co jsi zhubla, je vlastně to, co jsi měla ve střevech. Vážně si myslíš, že ses zbavila tuku za týden? Váha může ukazovat méně, ale tuk je stále tam.“ Eva na mě koukala překvapeně. Vím, že to bylo dost přímočaré, ale cítila jsem potřebu ji probudit z iluze. „Nejsem expertka, ale vím, že zdravé hubnutí vyžaduje čas. Takové diety mohou být i nebezpečné,“ dodala jsem.

Doporučený článek:  Single Martina: Vařit z prošlého jídla vzhledem k jeho cenám považuji za standard

Byla jsem připravená na její naštvanou reakci, ale místo toho se na mě podívala smutně. „Myslíš to vážně? Cítila jsem se tak skvěle, když jsem viděla, že váha ukazuje méně. Myslela jsem, že jsem konečně našla řešení.“ Přikývla jsem. „Chápu, že chceš rychlé výsledky, ale musíš být opatrná. Tvoje zdraví je důležité.“

Zbytek odpoledne jsme strávily povídáním o zdravém životním stylu, cvičení a správné výživě. Byla jsem ráda, že jsem jí mohla pomoct uvědomit si, co je skutečně důležité. Doufám, že si najde zdravější způsob, jak dosáhnout svých cílů. Protože to, že člověk začne odmítat jídlo, sice první týden vypadá fajn, ale z dlouhodobého hlediska to může mít spíše negativní následky. Nehledě na ten obávaný jo-jo efekt.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek
.

Doporučené články