Kroupy se vrací na jídelníček stále většího počtu lidí. Jsou chutné, rychlé na přípravu a levné. Mají vysokou nutriční hodnotu a mnoho zdravotních výhod. Při pravidelné konzumaci podpoří léčbu kardiovaskulárních onemocnění, doporučují se diabetikům a lidem, kteří se snaží zhubnout. Kroupy jsou druhem ječmene, avšak na rozdíl od krupice jeho zrna nejsou drcená.
Proč jsou tak zdravé?
Kroupy jsou komplexním zdrojem sacharidů, ale najdeme v nich i bílkoviny a malé množství tuků. Jsou bohaté na vlákninu, vitamíny skupiny B, vitamíny A, E a K, draslík, fosfor, hořčík, vápník, sodík, železo, selen a zinek. Posilují nervový systém, neutralizují toxické účinky volných radikálů a mají antioxidační vlastnosti.
Kroupy mají vysokou energetickou hodnotu a po uvaření zvětší svůj objem až třikrát, proto by se měly konzumovat v přiměřeném množství. Přesto příznivě působí na metabolismus tuků a jsou účinné při snižování cholesterolu. Měly by se pravidelně objevovat na jídelníčku lidí s kardiovaskulárními chorobami, s rizikem krevních sraženin a s křečovými žilami.
S čím ještě pomohou?
Díky mimořádně vysokému obsahu vlákniny pomáhají kroupy regulovat cyklus vyprazdňování. Zlepšují stav střevního mikrobiomu a chrání před rakovinou tlustého střeva. Obsahují lepek, takže nejsou vhodné pro pacienty s celiakií. Kroupy mohou být přílohou k hlavnímu jídlu, skvěle se hodí k bílému a červenému masu, stejně jako k rybám. Lze je ale konzumovat i v salátu, s jogurtem nebo mlékem nasladko i naslano.
K přípravě krup se zeleninou budeme potřebovat 100 g krup, středně velkou cuketu, dvě červené papriky, plechovku sterilovaného hrášku, lžičku kurkumy, špetku pepře, dvě lžíce řepkového oleje a malý svazek petrželky. Nakrájenou papriku a cuketu orestujeme, přidáme kroupy, koření a scezený hrášek. Promícháme, přikryjeme a necháme na plotně asi 10 minut. Petrželku nasekáme nadrobno a přimícháme k hotovému pokrmu.
Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/295268#_noHeaderPrefixedContent