Mladé listy červené řepy jsou pokladnicí zdraví, která právě v tento čas čeká, až ji otevřete

Bulvy červené řepy zná každý, ale listy? A právě mladé listy jsou možností, jak si výtečně pochutnat a doplnit potřebné vitamíny a minerály pro zdraví. V restauracích nebo na banketech se používají červeno-zelené listy jako dekorace, ale jsou také skvělou a zdravou pochoutkou. Salát z těchto listů uhrane i zapřisáhlé masoužrouty. Navíc má konzumace listů nesporné zdravotní benefity, kdo by měl po nich sáhnout?

Mladé listy červené řepy versus mangold

Ořezané mladé listy se stonky z červené řepy se často prodávají pod názvem mangold. Mangold je však zcela odlišná listová zelenina, byť je také navýsost zdravá, tento článek pojednává o listech z červené řepy, která je považována za jeden z nejzdravějších druhů zeleniny vůbec. Nejčastěji se používá bulva, která se vaří nebo strouhá zasyrova do pomazánek. Výtečně se snoubí s různými druhy sýrů včetně ovčích nebo kozích. Listy stejně jako bulva mají krásnou barvu dočervena, nadto překypují zdravotními benefity.

Doporučený článek:  Pesticidy ve stravě lze snížit správným výběrem zeleniny a ovoce
Zdroj obrázku: Freepik

Pro posílení imunity i vyčištění krve

Nejlepší doplněk stravy, který nestojí takřka nic? To přesně splňuje červená řepa a její mladé listy, které skrývají vitamíny A, C, K a skupiny B pozitivně působící na imunitu a nervový systém. Vitamín K je nejen potřebný pro dobrou srážlivost krve, ale též podporuje fungování jater. Je rozpustný v tucích a pro lidské tělo je vstřebatelnější z této zeleniny než ze synteticky vyráběných pilulek z lékárny. Podle expertů má vitamín K protirakovinné účinky. Listy z červené řepy jsou zdrojem minerálů, jako jsou železo, vápník nebo draslík, a antioxidantu luteinu, který podporuje zrak.

Doporučený článek:  Káva posiluje srdce a prodlužuje život. Je ale nutné pít ji s rozumem

Proti zánětům v těle i proti rakovině

Vyjmenovat všechny výhody červené řepy a jejích listů je stěží možné, protože je opravdovou pokladnicí, ze které lze čerpat během celého roku. Mladé listy mají navíc silný antioxidační potenciál, chlorofyl s obsaženým rutinem mají antivirové i protizánětlivé účinky. Podle odborníků je červená řepa současně skvělým bojovníkem proti rakovině. Tato zelenina se doporučuje i kardiakům nebo pro zabránění vzniku cévních a kardiovaskulárních onemocnění.

Zdroj: https://www.digestivediseaseny.com/blog/benefits-of-beet-greens
.

Doporučené články