Kočky milují tuňáka kvůli jeho speciální chuti

Kočky milují ryby a doslova se mohou „utlouct“ po tuňákovi. Reagují snad už jen na konzervu, kterou z dálky poznají. Při otevírání víčka se mohou umňoukat a misku vylíží do několika málo sekund. Jak je možné, že právě tuňáková chuť vzbuzuje u koček takové reakce? Nejen u koček, podle expertů z Waltham Petcare Science Institutu tkví odpověď ve specifičnosti chuti v podobě umami. Výzkum podle odborníků povede ke vzniku ideálního krmení pro kočičí mazlíčky.

Kočky nemají rády sladké

Pohostit kočku zbytkem dortu? Zatímco pejsek jistě nepohrdne sladkostmi, u koček se takového chování nedočkáme. Podle expertů je to dáno tím, že chuťové preference šelem se výrazně liší. Psi cukr milují, naopak kočkám nechutná sladké. Kromě sacharidů a sladidel nesnesou ani hořké potraviny. Nechuť ke sladkému pramení z toho, že tito čtyřnozí mazlíčci nemají receptory sladké chuti, nevyžadují cukry ke svému přežití.

Doporučený článek:  Potraviny, které nestojí takřka nic, přitom patří mezi výživové a vitamínové bomby
Zdroj obrázku: Freepik

Klíčem je chuť umami

Scott McGrane, vedoucí odborník z britské univerzity, která stála za výzkumem, je přesvědčený, že odpověď tkví v umami. Takzvaná pátá chuť je vjemem, který reaguje na přírodní kyselinu glutamovou obsaženou v potravinách, například v rybách. A to je důvod, proč ze všech ryb kočky nejvíce milují tuňáka. Umami je důvodem, proč je tuňák populární též u lidí. Na umami jsou navíc zvířata citlivější než lidští strávníci.

Dokonalé krmivo pro kočky

Vědecký tým se zaměřil na zkoumání umami u různých druhů ryb, přičemž reakce na tuňáka je bezesporu nejvýraznější a vytváří v této potravině jedinečnou masovou chuť. Do studie zařadili vědci skupinu 25 koček, přičemž bylo potvrzeno, že kočky detekují chuť umami při vyšším obsahu esenciální kyseliny, která se jmenuje l-histidin. Právě tato kyselina je obsažená v tuňákovi nejvíce. Odborníkům dává tento výzkum možnost vytvořit pro kočky ideální krmení, které budou tato zvířata milovat.

Zdroj: https://www.livescience.com/animals/domestic-cats/scientists-finally-figure-out-why-cats-are-obsessed-with-tuna
.

Doporučené články