Levanduli si často spojujeme s prosluněnou francouzskou Provence. Kousek této romantiky si ale můžeme přenést i k nám na balkon. Levandule pochází ze Středomoří, severovýchodní Afriky a Arabského poloostrova. Existuje až 41 druhů, z nichž nejoblíbenější je levandule úzkolistá. V přírodě roste na suchých stanovištích a svazích kopců.
Komárům a pavoukům nevoní
Levandule se ale stejně dobře jako k pěstování na polích hodí k pěstování na zahradách a balkonech. Kromě krásného vzhledu a opojné vůně nám prokáže ještě jednu službu – odpuzuje komáry a pavouky. Pokud se rozhodnete pro zasazení levandule do květináče na balkoně, musíte předem vědět několik důležitých věcí.
Rostlina se vysazuje koncem léta nebo na jaře, když už nehrozí mrazíky. Pak má lepší šanci na zakořenění a rychleji poroste. Při výběru sazenic v obchodě věnujte pozornost tomu, aby květy byly dobře vyvinuté a na rostlině se nenacházely žádné stopy škůdců. Levandule potřebuje ke správnému růstu dostatek místa, malý květináč jí tedy stačit nebude. Naopak vhodné jsou hluboké a velké květináče, které nebrání kořenům v růstu. Květináč musí mít drenážní vrstvu a otvory pro odtok vody.
Jakou půdu vybrat?
Levanduli se bude dařit v půdě s neutrálním nebo mírně zásaditým pH a vysokým obsahem vápníku. Měla by být lehká, nehlinitá a dobře odvodněná. Rostlina nemá ráda přílišnou vlhkost a přelévání, její kořeny snadno uhnívají a rostlina pak uhyne. Kromě toho se na ní může objevit šedá plíseň. Proto ji zalévejte jen malým množstvím vody a pouze tehdy, když je půda mírně proschlá.
Levandule vyžaduje časté prořezávání. První řez provádíme na jaře, kdy ji zbavíme suchých částí. Druhý řez provádíme v pozdním létě, kdy seřízneme usušená květenství. Dřevnaté stonky neodstraňujeme, pomáhají rostlině přečkat zimu. Levandule má ráda teplo a slunce, takže se jí bude skvěle dařit na jižním balkoně. Nestavte ji ale do blízkosti jiných rostlin, má ráda proudění vzduchu.
Zdroj: https://www.americanmeadows.com/perennials/lavender/how-to-grow-lavender