Při pěstování okurek je důležité dbát, které plodiny rostou vedle nich

Pro efektivní pěstování okurek je důležité, jaké rostliny rostou vedle nich. Ne všichni přikládají dostatečný význam ovlivňování rostlin, které se sází do vzájemné blízkosti. Právě špatná kombinace rostlin může být důvodem malé úrody. Zde poznáte ty správné partnery k okurkám.

Vyhněte se stejnému botanickému druhu

Rostliny mezi sebou nesmí soutěžit o živiny, vodu a světlo. Některé druhy mají tu schopnost, že dokážou odpudit škůdce, a tím ochrání nejen sebe, ale i sousední rostliny přírodním způsobem. Za účelem získání co největší úrody, se mnoho lidí zaměřuje na volbu správného místa a přípravu půdy. Avšak při nesprávném rozmístění jednotlivých druhů, vyjde veškerá snaha nadarmo.

Doporučený článek:  Mravence jde z domu vyhnat jednoduchou metodou. Toxická chemie tak nebude potřeba

Některé rostliny jsou schopné okurkám konkurovat a brát jim nepostradatelné živiny. Není dobré sázet vedle sebe tutéž botanickou skupinu z důvodu snadnějšího šíření chorob a škůdců. V případě, že je jedna skupina postižena nějakou chorobou nebo napadena škůdcem, postižení se přenese na stejné druhy rychleji než v případě rozdílných typů.

Zdroj obrázku: Freepik

Náročná na své okolí

Rajčata jsou pro okurky naprosto nevhodným doplňkem. Je tomu tak z důvodu odlišných požadavků na teplotu, vlhkost a složení půdy. Zajištění správných podmínek, a tím prosperity obou druhů zároveň je nadlidský úkol. Také brambory představují pro okurky riziko, a to v podobě zvýšeného rizika přenosu bramborové plísně. Špatnou kombinaci s okurkami tvoří také paprika, tuřín nebo dýně.

Doporučený článek:  Čištění dřezu usnadní obyčejný rostlinný olej

Jak jste už asi zjistili, okurce vyhovuje jen omezené množství rostlin, proto je důležitý pečlivý výběr, jakou rostlinu zvolíte jako druhou vedle ní. Dobrou volbou je hrášek či fazole nebo třeba cibule, česnek, pórek, pažitka a kopr. Dobrý doprovod bude například košťálová zelenina anebo červená řepa. Jako prostředek proti škůdcům může posloužit ředkvička nebo lichořeřišnice větší.

Zdroj: https://www.thespruce.com/companion-plants-for-cucumbers-2540044
.

Doporučené články