Kávová sedlina poslouží na zahradě jako hnojivo nebo obrana před slimáky

Kdo by nemiloval černou a voňavou kávu. Připravená z čerstvě upražených a namletých zrn dodá energii na celý den. Ale co s kávovou sedlinou, která zbyde? Vyhodit do odpadkového koše? Rozhodně ne. Kávovou sedlinu se bezesporu vyplatí usušit a použít na zahradě z mnoha důvodů. Rozemletá kávová zrna jsou vzpruhou pro rostliny a fungují jako hnojivo, k tomu se použitím sedliny zabrání pronikání slimáků. Jak se může lógr ještě použít?

Pokladnice výživných látek

Kupovat drahá ekologická hnojiva? Není třeba, stejně dobře poslouží kávová sedlina, která by jinak skončila v odpadu. Namletá káva, která se vylouhuje a usuší, funguje jako zdroj cenných látek, které povzbudí rostliny k růstu. Obsahuje totiž dusík, draslík, vápník, železo, hořčík, fosfor i chrom. Kávové hnojivo je velmi efektivní, dobře vyživuje mírně kyselou půdu, proto je vhodné pro kyselomilné rostliny, například hortenzie.

Doporučený článek:  Jak správně uvařit zelený chřest?
Zdroj obrázku: Freepik

Lákadlo pro žížaly

K jakým dalším rostlinám přidávat kávové hnojivo? Kromě zmíněných okrasných rostlin se upotřebí k borůvkovým keříkům, k vřesům a vřesovcům nebo ke kapradinám. Tím ale výhody kávové sedliny nekončí, její vůně totiž vábí žížaly, které provzdušňují půdu. Naopak vadí kočkám, které si rozmyslí navštěvovat záhony. Lógr nadto funguje jako bariéra vůči slimákům, postačuje sušenou mletou kávu rozsypat do okolí nebo na cestičky mezi záhony. A jak se kávový lógr používá?

Příprava kávového hnojiva

Nasbíraná kávová sedlina se usuší, aby neplesnivěla. Následně se dvě sklenice sušeného materiálu vsypou do deseti litrů vody a dokonale promísí. Roztok se přelije do konve a směsí se zalévají přímo rostliny na záhonech jednou za dva týdny. Na hrnkové rostliny postačuje jedna lžíce na jednu sklenici vody. Zbylou sedlinu z kávovaru lze smíchat též se svrchní vrstvou zeminy nebo přidat do kompostu.

Zdroj: https://www.thespruce.com/using-coffee-grounds-in-your-garden-2539864
.

Doporučené články