K černé špičce banánu se váže několik mýtů

Černá špička banánu je již léta předmětem sporů mezi uživateli internetu, odborníky i gurmány. Někteří říkají, že v ní můžeme najít zdroj nebezpečných chorob nebo škůdců. Jiní zase tvrdí, že tato špička je velmi prospěšná a neměli bychom ji vyhazovat. My vám tato tvrzení trochu objasníme.

Škodlivá špička

Začněme základní odpovědí na otázku údajné škodlivosti špičky banánu. Hovoří se o prvoku Giardia lamblia. Tento parazit vyvolává poměrně časté onemocnění giardiózu v trávicím systému. Vajíčka těchto nebezpečných parazitů mohou dlouho přežít ve vodě, ale nejsou schopná dostat se do ovoce.

Doporučený článek:  Houby shiitake obohatí pokrmy o exotickou chuť a dávku vitamínů. Jsou netradiční alternativou masa

Riziko se může objevit jen tehdy, nedodržují-li dostatečnou hygienu lidé, kteří sbírají banány. Ke kontaminaci prvokem dochází jen tehdy, když ovoce přijde do kontaktu s infikovanými výkaly nebo vodou. Pamatujte však, že banány jsou chráněny tlustou slupkou, která zabraňuje parazitům, aby se dostali dovnitř. Proto je velmi důležité mytí rukou a ovoce před jídlem. Ale nemusíte se určitě bát černé špičky banánu.

Zdroj obrázku: Freepik

Špička a pavouci

V mnoha zdrojích lze také narazit na pochybnosti o přítomnosti pavouků v tajemném černém hrotu banánu. Toto tvrzení je však velký mýtus. Kdo se bojí pavouků a chce sladký banán, nemusí se vůbec ničeho obávat. Tato fáma pramení z toho, že při přepravě se do krabice může dostat pavouk. Ten se ale špičce banánu vyhýbá a do ovoce neklade vajíčka.

Doporučený článek:  Nejhorší potraviny pro srdce se tváří zdravě. Margarín i nápoje bez cukru jsou past

Pokud se tedy ptáte, jestli je nutné odříznout některou část banánu, odpověď je velmi jednoduchá, ale směřuje na úplně jiný konec. Nemusíte v podstatě řezat nic, ale nezapomeňte důkladně umýt banánovou slupku před konzumací a na správnou hygienu rukou. Toto pravidlo však platí před konzumací jakéhokoli jídla.

Zdroj: https://www.burkemuseum.org/collections-and-research/biology/arachnology-and-entomology/spider-myths/myth-spider-eggs-bananas
.

Doporučené články