Bílý povlak na čokoládě není zdraví škodlivý

Čokoláda, sladkost s dlouhou historií a širokým zastoupením na celém světě, láká svým bohatým aroma a lahodnou chutí nejen děti, ale také dospělé. Její přítomnost se neomezuje pouze na klasické dezerty, ale čokoláda nachází své uplatnění i ve všemožných nápojích. Přestože je tento kakaový poklad pro mnoho lidí neodolatelný, může se stát, že na jejím povrchu zpozorujete bílý povlak a začnete váhat, zda je ještě bezpečné ji konzumovat. Jak to je ve skutečnosti?

Čokoláda – bohatý zdroj výživných látek a přínosů pro organismus

Čokoláda je lahodná pochoutka, která nenabízí pouze sladkou chuť, ale také přináší významné množství výživných látek. Obsahuje nejen kakao, ale také cukr a další látky, které dodávají energii a potěší chuťové pohárky. Mnoho lidí si čokoládu bere na nervy, a to z dobrého důvodu. Tato lahůdka obsahuje hořčík, zinek a vitamín B, které jsou pro správnou funkci organismu nezbytné. Dále čokoláda obsahuje polyfenoly, které posilují srdce a podporují správnou funkci nervové soustavy. Díky nim může i malý kousek čokolády působit uklidňujícím účinkem a zmírnit stres. Navíc čokoláda má schopnost působit protizánětlivě v těle, což je další důvod, proč ji mnozí rádi konzumují.

Doporučený článek:  Otáčení zavařenin dnem vzhůru prodlužuje jejich trvanlivost
Zdroj obrázku: Freepik

Správné skladování

Správné skladování čokolády je klíčové pro zachování jejího kvalitního stavu. Nejlepší je uchovávat ji v suchém a chladném prostředí při teplotě kolem 15–18 °C. Vysoké teploty a vlhkost mohou způsobit, že čokoláda začne tát a vytvoří se na ní bílý povlak známý jako květ čokolády. Tento povlak je způsoben migrací tuku na povrch a samotná čokoláda stále zůstává bezpečná k jídlu, ale může být ovlivněna její textura a chuť.

Bílý povlak na čokoládě

Nezřídka se stane, že když rozbalíme čokoládu, zpozorujeme na jejím povrchu bílý povlak, což mnohým lidem signalizuje, že je čokoláda zkažená a okamžitě ji vyhodí, aniž by ji ochutnali. Tento bílý povlak však není důvodem k obavám. Jedná se o sraz tuku, který se vytváří v čokoládě kvůli opakovaným teplotním změnám, jimž byla čokoláda vystavena. Tuk v čokoládě se vlivem těchto změn může oddělit a vytvořit bílý povlak. Je důležité si uvědomit, že tento povlak sice ovlivní texturu čokolády, ale z hlediska bezpečnosti a zdravotního rizika není důvod k obavám.

Zdroj: https://www.eatingwell.com/article/8028120/is-white-coating-on-chocolate-safe/, https://www.science.org/content/article/x-rays-reveal-how-chocolate-turns-white, https://www.scienceofcooking.com/chocolate/how-is-chocolate-made.htm, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chocolate
.

Doporučené články