Možná to znáte z filmů, pravděpodobně nějakých hodně trhlých komedií. Ti méně šťastní ale něco takového zažili na vlastní oči nebo nedej bože na vlastní kůži. Pokud se v kuchyni při vaření nebo častěji smažení vznítí olej, většina z nás by instinktivně sáhla po sklenici s vodou a pokusila se hořící pánev či hrnec uhasit. Ale chyba lávky! Zalití hořícího oleje vodou způsobí explozi. A není to nic neobvyklého, hasiči k podobným výbuchům vyjíždějí častěji, než by bylo zdrávo. Co bychom tedy měli v podobné situaci udělat? A proč zalití ohně vodou nefunguje?
Olej, oheň a voda
Olej je lehčí než voda, a tak lidově řečeno plave na vodní hladině. Možná znáte videa z války v Perském zálivu, ve kterých hoří nejen písek, ale i moře, na kterém je tenká vrstva ropy. Hašení oleje vodou každopádně nedává moc smysl všeobecně, protože voda rychle olejem proteče a zůstane pod ním, kde ohni nijak nevadí. Ale pokud vychrstnete sklenici vody do pánve s hořícím olejem, olej jen rozprsknete po celé kuchyni. A oheň s ním. Kromě škody na majetku také hrozí, že se sami popálíte. Ani to bohužel není při podobných pokusech o hašení nic neobvyklého.
Jak na hořící olej
Hořící pánev nebo hrnec nejsnáze uhasíte, pokud zabráníte přístupu vzduchu. Pokud je to možné, vypněte plotnu a přiklopte nádobu pokličkou. Oheň pak během několika okamžiků sám od sebe ustane. Přes poklici je nejlepší přehodit mokrý hadr nebo utěrku nasáklou vodou, aby se opravdu utěsnil. Pokud není možné použít pokličku, umístěte nádobu do dřezu nebo na jiné nehořlavé místo a nechte oheň spálit všechen olej.
Nejlepší je prevence
Nejlépe samozřejmě uděláte, pokud nedopustíte, aby vám olej chytil. To se většinou stává tehdy, když příliš zahřejete olej plný nečistot z předchozího smažení. Právě tyto nečistoty se totiž mohou při teplotách kolem 200 °C vznítit a vzplanutí oleje je pak už jen otázkou okamžiku. Olej je tak dobré pravidelně měnit a nádoby dostatečně čistit.
Zdroj: https://www.firerescue1.com/community/articles/how-to-put-out-a-grease-fire-KDraBGaOTnYN8JPn/