Ideální substrát pro doma pěstované kapradiny lze vytvořit správným poměrem složek

Kapradiny jsou považovány za náročné rostliny. Navzdory tomuto názoru jsou jedním z nejkupovanějších druhů rostlin do domácnosti. Chcete-li se pyšnit krásnými a zdravými kapradinami, je třeba dodržet několik málo kroků při péči.

Vytvoření vyhovujících podmínek

Kapradiny jsou jedny z nejstarších rostlin na Zemi. Existuje až 10 000 různých druhů. Můžete se s nimi setkat jak v tradičních, tak moderních interiérech. Tyto rostliny nejlépe prospívají při teplotách v rozmezí 18–23 stupňů. K přezimování potřebují teploty 15–18 stupňů. Preferují světlo, avšak přímé sluneční záření netolerují. V případě vystavení přímému světlu rychle usychají.

Doporučený článek:  Kuličky z hliníkové fólie přidané do myčky zajistí lesk příborů a nádobí

Klíčové je udržování dostačené vlhkosti půdy a ovzduší. Jedním z možných řešení může být používání zvlhčovačů vzduchu. Neméně účinné je stříkání rostlin při pokojové teplotě rozprašovačem dešťovou nebo měkkou vodou. Důležité je ochránit kapradiny před průvanem.

Zdroj obrázku: Freepik

Správný substrát pro kapradiny

Přirozeným prostředím kapradin je les. Při jejich pěstování doma bychom se měli přiblížit těmto podmínkám. Ideální půda je plodná, propustná a mírně kyselá. Doporučuje se použít kompostový substrát, který obsahuje směs písku, rašeliny a humusu. Velmi důležité je také zajistit odvodnění dna květináče. Toho lze docílit například použitím jílu, který udrží vlhkost. Správně by půda měla být vlhká, nikoliv však zadržovat vodu, což je příčinou hniloby kořenů.

Doporučený článek:  Tipy, jak při vaření na elektrickém sporáku ušetřit čas i finance

Příprava vhodné půdy doma

Zahradnictví nabízejí širokou škálu již připravených směsí pro jednotlivé druhy rostlin. Kapradí není výjimkou. Kdo dává přednost doma vyrobeným prostředkům, může si substrát připravit sám. Nejlepší prostředí pro růst zajistí směs se 70 % kompostu, 20 % směsi písku a perlitu a 10 % rašeliny. Každá ze složek hraje důležitou roli ve vytváření optimálních podmínek.

Zdroj: https://www.weekand.com/home-garden/article/soil-ferns-18032896.php
.

Doporučené články